۱۳۸۵/۰۳/۰۳

راه اندازی php در ویندوز قسمت اول

برای راه اندازی PHP در ویندوز و اجرای کد های آن به موارد زیر نیاز:


1- برنامه PHP


2- سرویس دهنده ی وب مانند Apache


3- مرورگر وب مانند Firefox


برای ویرایش کد های PHP از هر ویرایشگر متنی مانند Notepad می توان استفاده نمود.برنامه PHP


در سیستم عامل ویندوز به روش های متعددی می توان PHP را نصب و راه اندازی نمود. متداول ترین روش ها عبارتند از:


1- استفاده از ویرایشگر های PHP : این روش برای کاربران مبتدی توصیه می گردد.


2- استفاده از برنامه ی نصب کننده PHP : در این روش تنها با چند کلیک می توانید PHP را بر روی سیستم خود راه اندازی نمائید.


3- استفاده از برنامه هائی مانند Easyphp و wamp : در این روش به همراه PHP چند مورد دیگر نیز نصب می شوند. مانند MySQL و Apache. این روش زمانی که فرصت کمی داشته باشید بسیار مناسب است. چون در چند لحظه اصلی ترین موارد برای طراحی وب سایت نصب می شوند.


4- نصب دستی PHP : این روش که تقریباً کمی سخت است بیشتر مورد استفاده کاربران پیشرفته قرار می گیرد. کابران ساده بعد از مدتی این روش را نیز فرا می گیرند.البته در اینجا علاوه بر 4 روش، نصب سرویس دهنده ی وب Apache و تنظیم آن برای PHP را توضیح می دهیم. در قسمت اول روش های اول و دوم، در قسمت های بعدی روش های دیگر و نیز نصب سرویس دهنده ی وب مانند Apache برای شما عزیزان آموزش داده می شود.ویرایشگر های PHP


نصب اغلب ویرایشگر ها مانند یکدیگر می باشد. ویرایشگر EnginSite - که یکی از بهترین و کامل ترین ویرایشگر های PHP است - قابلیت های فراوانی از جمله راهنمای کاملی از کد های CSS و Html دارا می باشد. به همین دلیل برای آموزش از این نرم افزار استفاده نموده ایم.


برنامه ی EngInSite Editor for PHP را از این قسمت دریافت کنید.


حال در تمامی مراحل نصب تنها دکمه Next را بزنید تا ویرایشگر نصب شود. به همراه این برنامه PHP نسخه 5 نیز نصب می گردد. به همراه این ویرایشگر یک سرویس دهنده ی وب نیز نصب می شود و لذا دیگر نیازی به سایر سرویس دهنده های وب ندارید.برنامه نصب کننده PHP


با این برنامه عملیات نصب PHP بسیار ساده می گردد. برای دانلود برنامه نصب کننده PHP به این قسمت بروید.بعد از اجرای برنامه در اولین صفحه دکمه Next را بزنید.
صفحه بعدی License Agreement می باشد. برای رفتن به مرحله بعد بر روی I Agree کلیک نمائید.
در این صفحه دو نوع انتخاب برای ادامه نصب به شما ارائه داده می شود. با گزینش نوع Advanced گزینه های متعددی را برای پیکربندی نصب PHP ارائه می دهد. با انتخاب گزینه ی Standard هم گزینه های اصلی نصب PHP برای شما نشان داده خواهد شد.


در مرحله چهارم دایرکتوری نصب PHP قابل تنظیم می باشد.


در محله پنجم دو جعبه ی متنی وجود دارد. در اولین جعبه متنی باید آدرس یک سرویس دهنده ی SMTP و در دومین جعبه متنی هم باید آدرس پست الکترونیکی خود را بنویسید. در صورتی که با PHP ایمیل ارسال نمائید این آدرس به عنوان آدرس مبدا پیشفرض استفاده خواهد شد.


در مرحله ششم از نصب برنامه باید نوع سرویس دهنده ی وب و نسخه ی آن را تعیین کنید. در صورتی که خودتان بخواهید این تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید، گزینه آخر یعنی None را برگزینید.مرحله هفتم به شما اطلاع می دهد که برنامه PHP آماده نصب می باشد. با کلیک بر روی Next نصب برنامه شروع می شود. در صورتی که بخواهید پارامتر های بیشتری را تنظیم کنید با کلید Back به مرحله سوم رجوع کنید و سپس گزینه Advanced را انتخاب کنید.

ادامه مطلب آموزشی راه اندازی PHP در ویندوز در قسمت های بعدی به شما عزیزان ارائه خواهد شد.

۵ نظر:

 1. واقعا ممنون که تو تحقیقا بهمون کمک میکنین

  پاسخحذف
 2. کامل نیست تمام متون توضیحی بدون عکس است

  پاسخحذف
 3. با سلام

  متاسفانه در هنگام انتقال اطلاعات عکس ها از دسترس خارج شدند.

  پاسخحذف
 4. سلام من enginsite رو نصب کردم اما همش ارور میده
  اینو میگه:
  httpd.conf not found
  following directories (and its subdirectories) are accessible via apach
  یکی از دوستام گفت wamp نصب کن
  این کارو کردم اما بازم نشد
  اگه میشه راهنماییم کنید

  پاسخحذف