۱۳۸۵/۰۷/۱۸

قابلیت استفاده مجدد از کدها

سلام

برای استفاده مجدد از کدها می توان به چند روش عمل کرد:

* استفاده از فایل های پیوستی - Include file
* استفاده از توابع - Function
* استفاده از کلاس ها - Classes


استفاده از فایل های پیوستی

یکی از توانائی های یک برنامه نویس استفاده از کدهای قبلی به جای نوشتن کدهای جدید است. استفاده مجدد از کدهای موجود، از هزینه ها می کاهد و قابلیت اعتماد و اطمینان به برنامه را افزایش می دهد. به علاوه کدهای قبلی به خاطر داشتن ساختاری که به درستی تعریف شده است سازگاری بیشتری با برنامه ها دارند.
در این روش قسمت های مشترک فایل های مختلف در یک فایل قرار می گیرند.
استفاده از فایل های پیوستی در طراحی سایت های اینترنتی بسیار زیاد می باشد. تا جائی که امروز طراحی سایت بدون استفاده از فایل های الحاقی بسیار مشکل می باشد.
یکی از مزیت های عمده استفاده از فایل های الحاقی انعطاف پذیری آنها می باشد. مثلا در صورت نیاز به تغییر قسمتی از برنامه که در فایل الحاقی قرار دارد، کافیست که تنها یک فایل را مورد بازنگری قرار دهیم. در حالی که در غیر این صورت (استفاده نکردن از فایل های الحاقی) نیاز به تغییر تک تک فایل ها خواهید داشت.

استفاده از توابع
توابع یکی از کارآمد ترین قسمت های زبان های برنامه نویسی می باشند که آن ها را بار ها و بار ها و پروژه های گوناگون بکار گیرید. در این حالت شما تابعی را نوشته و در قسمت های گوناگون بکار می برید.
توابع به خصوص هنگامی که قصد استفاده از کدی یکسان در قسمت های گوناگون برنامه را داشته باشید، کمک زیادی به شما می کنند.

استفاده از کلاس ها
کلاس ها که مبحث تازه تری نسبت به توابع می باشد، پایه و اساس شی گرائی می باشد. مبحث شی گرا بدون کلاس ها بدون استفاده است. کلاس ها را می توان این گونه بیان کرد:
«یکبار بنویس، همیشه استفاده کن»
کلاس ها تمامی مزیت های گفته شده در توابع را دارند. همچنین انعطاف پذیری آنها به مراتب بیشتر از توابع می باشد. با اینکه نگارش کلاس ها از توابع وقت گیر تر می باشد ولی مطمنا کلاس ها بسیار کاربردی تر از توابع هستند.

موفق باشید

۴ نظر:

 1. salam

  mekham php ro shor konam bayad ak koja bekhonam

  mamnon


  bye

  پاسخحذف
 2. راستی یادم رفت سایتتون عالی به کارتنادامه بدی د لطفا

  پاسخحذف
 3. سلام
  با یک کتاب شروع کنید. نام چند کتاب در قسمت کپی رایت و منابع سایت معرفی شده اند.

  موفق باشید

  پاسخحذف
 4. سلام و عرض خسته نباشید
  در(پارسه گیگ) www.parsehgig.com که خدمات رایگان php,mysql و ... را می دهد عضوم و تا حدودی باphp و mysql , phpmyadmin آشنایی دارم.هرچند می دانم برایتان کمی وقت گیر است اما خواهش می کنم در موارد زیر مرا راهنمایی کنید:
  می خواهم فرمی داشته باشم که با کمک آن یکسری اطلاعات را وارد دیتابیسم نمایم :
  روی کامپیوترم و پس از نصب wamp همه مراحل لازم جهت " ایجاد جدول ( با کمک phpmyadmin و یا کد نویسی ) را انجام دادم و سپس با نوشتن اسکریپت لازم جهت ارسال اطلاعات یک فرم به دیتابیسم و نیز اسکریپت لازم جهت مشاهده اطلاعات ورودی کارم را نسبتا راحت انجام دادم اما نمی دانم در پارسه گیگ باید چکار کنم ؟
  و به طور مشخص سوالم:
  - پس از ایجاد دیتابیس دراین سایت چگونه می توانم آن را مشاهده کنم چون همانطور که گفتم اینکار را در کامپیوترم با phpmyadmin راحت انجام می دهم اما در پارسه گیگ حتی پس از ایجاد دیتابیسم مثلا به نام shoghl و نام کاربری ostadiha_amir و پسورد mordad (با کمک فیلدهای بخش مدیریت دیتابیس) گزینه ای برای دیدن دیتابیسها در phpmyadmin آن نمی بینم روی databases هم که کلیک می کنم دیتابیس من را نشان نمی دهد .(گرچه در قسمت مدیریت دیتابیس با شمارنده تعداد دیتابیس ها و نام کاربری نشان می دهد که ساخته شده است اما شاید بعد ازاینکه با کمک گزینه های قسمت مدیریت دیتابیس، دیتابیسم را با نام کاربری و پسورد مشخصی ساختم ، باید کاری انجام دهم که من نمی دانم چیه ؟)

  ضمنا باید بگویم که از حدود 10 روز قبل تا کنون این سوال را برای 9 نفر از وبلاگ نویسانی که اینکاره اند فرستاده ام اما احتمالا به دلیل وقت گیری یا هر چیز دیگه جوابم را نداده اند. من برای کارم به داشتن این اطلاعات به طور عملی نیازمندم و مرا ممنون خود خواهید کرد اگر شما جوابم را بدهید .
  با سپاس بیکران

  پاسخحذف