۱۳۸۵/۱۱/۱۲

درس یا تجربه

سلام

«کدام مهم تر است؟»
مدت ها فکرم مشغول این موضوع بوده است که درس برایم مهم تر است یا تجربه. درس - علمجواب به این سوال برایم مشکل است.
تاکنون افراد زیادی به این پرسش من پاسخ داده اند ولی هیچ یک نتوانستند مرا قانع کنند. دلیلی قابل توجیه ارائه نمی دادند. اغلب بدون دلیل به من می گفتند که درس مهم تر است ولی چرا، خودشان هم نمی دانستند. فقط می گویند اگر درس بخوانی در آینده موفق می شوی. آیا آنان نمی بینند کسانی را که درس خوانده اند ولی موفق نشده اند؟ آیا نمی بینند کسانی را که درس نخوانده موفق شده اند؟
درس خواندن نه دلیل کافی و نه دلیل لازم برای موفقیت یا عدم موفقیت است. درس نمی تواند ضامن خوشبختی یا بدبختی باشد. البته باید توجه داشت که درس خواندن می تواند اهرم مهمی برای موفقیت باشد.

و اما تجربه
این جمله را همیشه شنیده ایم که "تجربه نشان داده است ... ". تجربه نیز مانند درس هیچ گاه ضامن خوشبختی یا بدبختی نبوده است.
experiment - تجربه
به نظر من تجربه و درس هیچ گاه از هم جدا نبوده اند. این دو مانند یک زوج مکمل همدیگرند. اکثر اکتشافات علمی با تحقیق و پژوهش بدست آمده اند و این نکته نشاندهنده نزدیکی زیاد درس و تجربه است.
همه می دانیم که هنگام درس خواندن، علاوه بر کسب علم، تجربه نیز بدست می آوریم. می توان اینگونه بیان کرد که موفقیت در بخش تئوری بیشتر به درس و بخش عملی بیشتر به تجربه بستگی دارد.

در ایران (در مورد خارج از ایران نظری ندارم) آنچه که برای بدست آوردن شغل لازم است (بعد از به اصطلاح پارتی و ...) مسئله مدرک است. کمتر جایی به تجره شخص اهمیت داده می شود. این مسئله باعث شده تا (حداقل در اکثر افرادی که می شناسم) درس نه ابزاری برای پیشتر باشد و نه هدفی برای موفقیت. بلکه از آن به عنوان اهرمی جهت داشتن کار آبرومند(!) و یا ازدواج موفق (!!) استفاده می شود.

در آخر به خاطر سپردن این نکته که (معمولا) درس و تجربه هیچ یک ضرری ندارند، ضروری است.

-- خودمونی
نمی دونم چی شد که مطلب بالا رو نوشتم. شاید به خاطر عقب افتادن از درس باشه. شایدم کمی تنهایی

موفق باشید

۲ نظر:

 1. سلام.
  بنظر من علم و تجربه لازم و ملزوم همدیگر هستند(2=1+1).ولی در این میان استثناء هم وجود دارد.
  خلاصه...مطلبتون خیلی جالب بود(حرف دل من و خیلی های دیگه).امید که موفق باشید.

  پاسخحذف
 2. سلام.
  داشتم برای مقاله ای ک باید برای کلاس زبان ارائه میدادم توی اینترنت سرچ میکردم ک وارد وب شما شدم و خوندن این صفحه ی ایده ی جدید برای مقالم بهم داد هر چند ک نوشته هاتون حداقل مال 6-7 سال پیش بود!
  اما خیلی بهم کمک کرد،مرسی :)
  امیدوارم موفق باشید و سلامت.

  پاسخحذف