۱۳۸۶/۰۶/۰۳

مخالفت ایران با Micro$oft OOXML

سلام

با توجه به اخبار منتشر شده، مطلع شدم که فارسی وب شریف و موسسه استاندارد قصد دارند تا متنی را با مضمون مخالفت ایران با استاندارد پیشنهادی OOXML مایکروسافت تهیه کنند. برای همین مطلب امروز را که مجموعه ای از اطلاعات در این زمینه می باشد را ارائه می دهم.


banner noooxml.comمختصری درباره OOXML
این پیشنهاد، که توسط شرکت مایکروسافت تهیه شده است و تلاش می‌کند قالب‌های سنتی نرم‌افزارهای دفتری مایکروسافت (مایکروسافت آفیس) را خارج از روندهای استانداردسازی متعارف و به طور فوری به استاندارد بین‌المللی تبدیل کند.
اطلاعات بیشتر از ویکی پدیا(انگلیسی)

چرا با OOXML مخالفیم؟

 • استاندارد پیشنهادی شرکت مایکروسافت به شماره ISO/IEC DIS 29500، که در صورت موفق شدن در مراحل رأی‌گیری سازمان بین‌المللی استاندارد، ایزو، به استاندارد بین‌المللی تبدیل خواهد شد، خطری بالقوه برای کاربران، تولیدکنندگان، شرکت‌ها، سازمان‌ها و جریان‌های مستقل نرم‌افزاری، و به‌خصوص نهضت نرم‌افزارهای آزاد و جوامع کوچک‌تر زبانی، به‌خصوص فارسی‌زبانان است.

 • این پیشنهاد، که توسط شرکت مایکروسافت تهیه شده است و تلاش می‌کند قالب‌های سنتی نرم‌افزارهای دفتری مایکروسافت (مایکروسافت آفیس) را خارج از روندهای استانداردسازی متعارف و به طور فوری به استاندارد بین‌المللی تبدیل کند، حاوی ابهامات و اشکالات فراوانی است که پیاده‌سازی آن را برای هر کسی غیر از خود شرکت مایکروسافت غیرممکن می‌کند. به‌علاوه، این استاندارد نیازهای شرایط محلی ایران را پشتیبانی نمی‌کند و با بسیاری از ویژگی‌هایی که کاربران ایرانی یا فارسی‌زبان از قالب‌های تبادل اطلاعات انتظار دارند، بیگانه است. از طرف دیگر، حتی پیاده‌سازی ناقص این استاندارد نیز نیاز به اخذ مجوز از شرکت مایکروسافت برای استفاده از اختراع‌های ثبت‌شده آن شرکت دارد، که برای شهروندان، شرکت‌ها، و سازمان‌های ایرانی، عملاً غیرممکن است.

 • قبلاً یک استاندارد ISO26300 به نام (Open Document Format (ODF (به معنی ساختار سند باز) وجود دارد: یک استاندارد همزاد، هزینه، تردید و پریشانی را برای صنعت، دولت و ملت افزایش می دهد؛

 • هیچ پیاده سازی قابل اثباتی از تعریف OOXML وجود ندارد: Microsoft Office 2007 یک نسخه‌ی خاص از OOXML را تولید می‌کند، نه یک ساختار پرونده که تعریف OOXML را برآورده کند؛

 • اطلاعاتی از سند تعریف مفقود است، به عنوان مثال چگونگی انجام autoSpaceLikeWord95 یا useWord97LineBreakRules؛

 • بیش از ۱۰٪ مثال‌های ذکر شده در استاندارد پیش‌نهادی به عنوان XML تأیید اعتبار نمی‌شوند؛

 • هیچ تضمینی وجود ندارد که کسی بتواند نرم افزاری بنویسد که به طور کلی یا جزئی تعریف OOXML را پیاده سازی کند بدون این که توسط Microsoft مشمول غرامت امتیازنامه یا شهریه‌ی جواز امتیازنامه شود؛

 • این پیش‌نهاد استاندارد با بقیه‌ی استانداردهای ISO ناسازگار است، مانند ISO 8601 (نمایش تاریخ‌ها و زمان‌ها)، ISO 639 (کدهای نمایش نام‌ها و زبان‌ها) یاISO/IEC 10118-3 (هَش رمزنگاشتی)

 • یک اشکال درساختار پرونده‌ی صفحه گسترده وجود دارد که مانع ورود هر تاریخ قبل از سال ۱۹۰۰ می‌شود: چنین اشکالاتی علاوه بر تعریف OOXML، نسخه‌های نرم افزارهایی مانند Microsoft Excel 2000، XP، 2003 و 2007 را تحت تأثیر قرار می‌دهند؛

 • این پیش‌نهاد استاندارد، با گرد هم آوردن تجربه و تخصص همه‌ی گروه‌های مرتبط ساخته نشده است (مانند تولیدکنندگان، فروشندگان، خریداران، کاربران و تنظیم کنندگان)، بلکه توسط Microsoft به تنهایی تنظیم شده است.


چگونه با استاندارد نافص ماکروسافت آفیس (OOXML) مخالفت کنیم؟
برای مخالفت با این استاندارد به آدرس زیر رفته و فرم مربوطه را پر کنید:
«نه» در برابر ساختار پرونده‌ی Microsoft Office به عنوان یک استاندارد ISO


لینک ها و منابع
فارسی‌وب شریف متن مخالفت ایران با استاندارد پیشنهادی OOXML شرکت مایکروسافت را می‌نویسد
مخالفت ایران با Micro$oft OOXML (انجمن های فارسی اوبونتو)
«نه» در برابر ساختار پرونده‌ی Microsoft Office به عنوان یک استاندارد ISO
Emerging consensus in favour of a unified document format standard? (نوشته مارک شاتلورث)
Help your national board say "NO" to OOXML
Office Open XML

* لطفا شما هم امضا کنید.
موفق باشید

۹ نظر:

 1. \\امروز مقاله ای در وبلاگ آقا سعید خوندم با این موضوع (”مخالفت ایران با Micro$oft OOXML”) که دیدم واقعا بحث برانگیز است و لازم است که من هم یک آشنایی در این باره به خوانندگان بدم.//

  پاسخحذف
 2. فکر می کنم موضوعات بسیاری در دنیای تکنولوژی و آی تی و ... باشند که در نهایت به ظرر ایرانیان تمام شود.

  پاسخحذف
 3. ایول به موسسه استاندارد. کلا احساس میکنم در زمینه فناوری اطلاعات، دولتمان جلوتر از حد خویش باشد. به خاطر نیروهای جوان، متخصص و Open Sourceای ! ای خدا این وصل را هجران مکن

  پاسخحذف
 4. سلام.
  ممنون از نظر روحیه بخش شما.
  پست جدید نوشتم. سر بزن.

  پاسخحذف
 5. اصولا در دنيايي كه آيفون را هك مي كنند و آن را از انحصاريك شركت مخابراتي خارج ميكنند ديگر جايي براي سيستم هاي مايكروسافت و يا استاندارد هاي آن باقي نمي ماند.اين استاندارد هم به زودي هك مي شود.حالا اگر ايرانيها نتونندچينيها اين كار را ميكنند!!!!.

  پاسخحذف
 6. سلام همشهری! آقا من داشتم سایت اوبنتو رو دید میزدم برای دریافت CD که به اسم والای شما برخوردم و دیدم عجب حسن تصادفی. عرض شود بنده CD اوبنتو می‌خوام. اگه شما داری لطف کن یک ایمیلکی برای ما بفرست تا واسه گرفتنش هماهنگ کنیم. تشکرات.

  پاسخحذف
 7. سلام. خدارو شکر برای من اوبونتو Ship شد! مجانی !
  سر بزن. بای

  پاسخحذف
 8. حرکات مایکروسافت در قالب سناریوی بزرگ تری انجام می شود . روند گلوبالیسم که ایالات متحده پرچمدار آن است ، در ابر تراست های آمریکایی به گونه ای تدوین شده که جریان زاویه داری قادر به شکل گیری نباشد .

  بر همین اساس ، کلا اوپن سورس یک مقوله ی دست و پا گیر و مزاحم تلقی می شود که می خواهند با این روش ها ، تا حد امکان قدرت تاثیر گذاری و تصمیم گیری آن را از بین ببرند .

  پیش به سوی اوپن سورس ، خداحافظ مایکروسافت

  پاسخحذف