۱۳۸۹/۰۴/۰۲

تجربه سفر به استانبول

سلام :)

هفته قبل چند روزی همراه با خانواده و دوستان به استانبول، شهر فرهنگی اروپا مسافرت کردیم. سفر خیلی خوبی بود. با اینکه فرصت خیلی کمی برای گشت گذار داشتیم، با این حال سعی کردیم بیشتر جاهای زیبا و شناخته شده آن را ببینیم. در این مطلب خاطرات و تجربه سفرم را برای شما می نویسم.

معرفی استانبول
به نقل از ویکی پدیا:
استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج در این شهر واقع است.
این کلان شهر به عنوان شهر فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۰ انتخاب شده‌است.

شروع مسافرت

برای سفر پیشنهاد می کنم که از تورهای مسافرتی استفاده کنید. اینکار باعث کاهش چشمگیر هزینه هتل و بلیط هواپیما می شود. در صورت تهیه بلیط از قبل اطمینان پیدا کنید که فرودگاه مقصد در ترکیه آتاتورک باشد. فرودگاه سابیحا تا بخش اروپایی حدود ۱ ساعت فاصله دارد. در صورت امکان بلیط هواپیما را از شرکت های غیر ایرانی تهیه کنید.

بیشتر مراکز تاریخی و دیدنی استانبول در بخش اروپایی آن قرار دارند.

هنگام رزرو هتل دقت کنید که هتل در یکی از دو منطقه آکسارای یا تکسیم باشد. منطقه آکسارای به مراکز تاریخی و منطقه تکسیم به مراکز خرید نزدیک هستند. البته رفت و آمد در شهر خیلی ساده تر از این حرف هاست. در ادامه در مورد آن توضیح می دهم.

پیدا کردن یک آشنا یا دوست در استانبول


سایت couchsurfing.com را می شناسید؟ مطمئنا بیشتر اهالی سفر با این سایت آشنا هستند. به طور خلاصه couchsurfing یک جامعه مجازی برای اهالی سفر است. اگر قصد سفر به شهر یا کشوری را دارید، می توانید قبل از سفر دوست یا دوستانی را از طریق این سایت بیابید. برای اطلاعات بیشتر به لینک های زیر مراجعه کنید:
بیائید تا به کمک هم جهانی بهتر بسازیم!
پروژه کُوچ سِرفینگ

من از طریق این سایت با ceyda و دوستانش در استانبول آشنا شدم. آنها در روز اول ما را به شما مهمان کردند و بعد برای ۲ روز بعدی با هم برنامه ریزی کردیم. در طول مدتی که با ceyda و دوستانش بودیم  در مورد ایران، ترکیه، فوتبال، موسیقی، فیلم و حتی کشتی های ارسالی ایران به غزه صبحت کردیم. آنها به خوبی احمدی نژاد و موسوی را می شناختند. یکی از دوستان ceyda فیلم "کسی از گربه های ایرانی خبر نداره" را دیده بود و در مورد موسیقی فیلم صبحت می کرد. دوست دیگر ceyda که فرانسوی بود در مورد کلوتیلد ریس (Clotilde Reiss) صبحت می کرد.

پیشنهاد می کنم قبل از سفر به هرجایی یک آشنا از طریق couchsurfing در آنجا پیدا کنید. داشتن یک آشنا در آنجا خیلی به شما کمک می کند.

شهر


استانبول بدلیل اینکه گردشگران بسیاری به آن سفر می کنند به سرعت در حال پیشرفت می باشد.این شهر مانند بسیاری از شهرهای موفق توریستی دارای آرامش خاصی بود. تعداد زیادی پرچم ترکیه در سراسر استانبول وجود داشت. تقریبا تمامی میدان ها و ساختمان های دولتی و خیابان ها پرچم ترکیه را بر افراشته اند.

نقطه دیگری که به چشم می خورد مساجد آن بودند. همه مساجد بزرگ دارای مناره ها زیبا و معماری یکسانی بودند. اذان هر روز نیز به صورت دیجیتال بر دیوار اصلی مساجد نمایش داده می شد. در استانبول به هر طرف که نگاه کنید مناره های مساجد را مشاهده می کنید.

محیط استانبول. مراکز خرید و مردم آن خیلی شبیه به تهران خودمان است. فقط دو فرق اساسی دارد:

۱- ترافیک

در طول مدتی که در استانبول بودیم خبری از ترافیک نبود. وجود حمل و نقل خیلی خوب شهری، هزینه زیاد بنزین و زیرساخت های اداری و اجرایی آن مهم ترین دلیل برای نبود ترافیک در آن بود.

۲- وضعیت فرهنگی

در استانبول کسی با کسی کاری نداشت. کسی در مورد نحوه پوشش مردم صبحت نمی کرد و بیشتر مردم به خود مشغول بودند. شما می توانید وارد فروشگاه، رستوران، کافی شاپ و... شده، عکس بگیرید و خارج شوید.

حیوانات در کنار انسان ها در شهر قدم هستند. سگ ها در سایه استراحت می کنند و کسی به آنها شلیک نمی کند.

شهروندان

پوشش مردان ترک خیلی شبیه مردان ایرانی هست. در مورد زن ها این قضیه فرق می کند. ظاهر زنان مسلمان آنجا با اینجا کاملا متفاوت است. در مورد زنان غیر مسلمان هم که نمی توان مقایسه ای انجام داد. تنوع رنگ، لباس و نحوه پوشش مردم به خیابان ها جان داده بود و از یکنواختی خیابان های ما در آنجا خبری نبود.

بیشتر شهروندان جوان و فروشندان می توانند به انگلیسی صبحت کنند. البته اگر ترک آذری باشید ارتباط برقرار کردن با آنها خیلی ساده تر می شود. بیشتر واژه های آن ها با ترکی خودمان یکی است فقط نحوه تلفظ آن ها متفاوت است.

برخورد آن ها با ایرانیان و در حالت کلی با گردشگران بسیار خوب است. برای آنها فرقی نمی کرد که شما از ایران باشید یا اروپا. در هر صورت آن ها به شما خوش آمد می گویند.

پلیس های سطح شهر که با موتور در حال گشت هستند بیشتر شبیه به بازیگران در حال ضبط فیلم می باشند تا پلیس. مردان و زنان پلیس با لباس های اوتو کرده و تمیز در حال گشت زنی هستند. مردان پلیس با صورت های اصلاح کرده و زنان پلیس با موهای شانه شده با پلیس ها و سربازهای خیابان های ما خیلی فرق می کنند.

کسانی که اهل سیاست هستند در اولین برخورد با شما اولین کلمه بعد از اینکه می فهمند از ایران هستید کلمه احمدی نژاد یا موسوی است. این کلمات نشاندهنده جبهه سیاسی آنان در قبال سیاست خارجی ایران است.توریست ها

در استانبول واقعا توریست زیاد بود. آن قدر زیاد که هرگز فکر نمی کردم این قدر انسان خارجی از کشورهای مختلف را بتوان در یک شهر جمع کرد. واقعا زیاد بودند. از آسیا تا اروپا و آفریقا و آمریکا مردم در استانبول بودند.

خوراکی ها
تلخ ترین چایی که در تمام عمرم خوردم مربوط به این سفر بود. برخلاف ایرانی ها که چای را دم می کنند، آن ها چای را جوش می آورند. بعضی از آن ها هم چای را سرد سرو می کنند.

در خیابان های استانبول بیشتر از فروشگاه های لباس و صنایع دستی، رستوران و کافی شاپ وجود دارد. غذا های مشترکی با ایرانیان دارند. اکثر رستوران ها میز های غذای خود را در خیابان قرار داده اند. بیشتر رستوران ها هنگام پخش فوتبال های جام جهانی تلویزیون های LCD خود را برای مشتریان روشن می کنند.

بیشتر غذاهای آن ها با گوشت است. آخرین شام "İskender kebap" خوردیم که واقعا خوشمزه و معرکه بود.میوه در ترکیه ارزان تر از تهران بود. عرضه میوه نیز تفاوت های چشمگیری با تهران خودمان داشت. میوه فروش های اول میوه های می شستند و بعد در سبد فروش قرار می دادند و در طول روز چندین بار بر روی آن ها آب می ریختند تا طراوت خود را در گرما از دست ندهند. نحوه دیگر فروش میوه به این صورت بود که خیار و سیب را شسته و در چرخ دستی قرار می دادند و هنگام فروش آن ها با دستگاه ساده ای بدون تماس دست پوست می گرفتند و به مشتری می دادند.

ذرت (بلال) را مستقیم با حرارت نمی پختند بلکه آن را آب پز می کردند. به جای آب نمک هم از نمک خالی استفاده می کردند. ذرت های خودمان خیلی خوشمزه تر آن ها بود.

بازارها

استانبول بازارها و مراکز خرید بسیاری داشت. معروف ترین این بازارها Grand Bazaar و Spice Bazaar است. البته به توصیه ceyda و دوستانش ما از Grand Bazaar خرید نکردیم و خرید خود را از فروشگاه های موجود در اطراف و در طول مسیر تا Grand Bazaar انجام دادیم. بعد از رسیدن به گرند بازار و مشاهده قیمت های چند برابر آن متوجه توصیه ceyda و دوستانش شدیم.

دو نکته در مورد بازاری که رفتیم وجود دارد که واقعا مرا تحت تاثیر قرار داد. اول اینکه همه مغازه ها بین ۶ تا ۶:۳۰ بعد از ظهر تعطیل می کردند و  بعد از تعطیل کردن مغازه خود شروع به نظافت داخل و بیرون مغازه می کردند. میوه فروش ها، ماهی فروش ها و مغازه های لبنیاتی اطراف و محل قرار گیری اجناس خود را می شستند. دو م  اینکه بعد از تعطیلی مغازه های اصلی شروع به دست فروش ها می رسید. دست فروش ها بازار خود را درست جلوی مغازه هایی که اکنون بسته شده بودند به راه می انداختند. در دو روزی که به بازار رفتیم این دو نکته تکرار شدند.

حمل و نقل عمومی و رفت و آمد در شهر

برای رفت و آمد و گشت و گذار در شهر می توانید از اتوبوس، Tramway و تاکسی استفاده کنید. ما در طول مدتی که در استانبول بودیم از اتوبوس و ترم وای استفاده کردیم. همه کسانی که در مورد استانبول با آن ها صبحت کردیم به ما توصیه کردند که از تاکسی استفاده نکنیم. به گفته آن ها نرخ تاکسی بخصوص برای توریست ها خیلی گران است.

البته بدون استفاده از تاکسی ما به هر جایی که می خواستیم رفتیم. ترم وای و اتوبوس برای همه مسیر ها وجود داشت.

جزایر اطراف استانبول (Princes' Islands)

در اطراف استانبول چندین جزیره وجود دارد که در بین مردم بومی و گردشگران به Adalar معروف هستند. شما می توانید با استفاده از کشتی هایی که روزانه چندین بار به این جزایر رف و آمد می کنند به یکی از آنها بروید. ما به جزیره چهارم که به گفته خود آن ها بزرگترین جزیره و زیباترین آن ها بود رفتیم. در بدو ورود متوجه شدیم که این جزیره ساحل شنی ندارد و دور تا دور آن ساحل صخره ای کشیده شده است. بلیط رفت و برگشت به جزایر به پول ایران حدود ۸ هزار تومان بود. مدت زمان سفر هم بین  ۱ تا ۱:۳۰ ساعت با توجه به جزیره مقصد متفاوت بود.

صبحت پایانی

در صورتی که قصد سفر به استانبول دارید با توجه به وسعت جاذبه های گردشگری حداقل ۱ هفته در نظر بگیرید.

موفق باشید

۱۸۲ نظر:

 1. سلام
  من مي خوام برم استانبول به نظرت هتل 4 ستاره خوب توي تكسيم كجاس؟ هتلت چي بود اسمش؟
  بي زحمت جوابش را روي ميلم برام بفرست.ممنون

  پاسخحذف
 2. سلام من 1 مرداد دارم میرم اسنانبول برای خرید لباس می خواستم بدونم لباس شیک و نسبتا ارزان مثلا تو مایه های 20 30 تومان کجا میشه پیدا کرد و اینکه آیا لباس مارک دار اون جا از تهران ارزون تره مثلا شلوار آدیداسی که تهران 120 تومان از هایپر استار خریدم می تونم اونجا با 80 90 تومان بخرم؟ لطفا جواب بده یا میل بزن یا در مبلاگم با نظر خصوصی جوابمو بده

  پاسخحذف
 3. slam man chan vaghti mikham to site couch surfing sabtenam konam hamash in pegham mideh lotfan komak konid- We found more than one city with that name in the country you selected. The first state/province (Khorasan Razavi) has been selected automatically. Your other options are: Khorasan Razavi, Khorasan Razavi.

  پاسخحذف
 4. درود برشما
  من قصد سفر به استانبول را دارم لطفا درمورد يك هتل خوب منو راهنمايي كنيد . با تشكر

  پاسخحذف
 5. سلام

  من این مشکل رو نداشتم ولی اگه خواستین وقت ثبت نام با آی دی من در یاهو saeid_zebardast تماس بگیرید تا راهنماییتون کنم.

  پاسخحذف
 6. سلام

  شما چه نوع هتلی مد نظرتون هست؟ با چقدر بودجه؟ نزدیک مراکز تاریخی باشه یا مراکز خرید؟ با خانواده هستید یا تنها؟

  پاسخحذف
 7. سلام
  چه زمانی (فصل یا ماه)برای سفر به استانبول خوب است
  کدام هتل با خانواده مناسب است

  پاسخحذف
 8. سلام

  اردیبهشت، خرداد، مهر، آبان، آذر، دی و بهمن فصل های خوبی برای سفر هستند.
  هتل های زیادی در استانبول وجود دارد. در این مورد بهتر است با آژانس مسافرتی خود مشورت کنید. فقط دقت کنید که بعد از انتخاب کردن هتل، سایت آن و اتاق های آن را بررسی کنید تا در ترکیه در درست بودن اتاق خود با عکس هایی که دیدید مطمئن شوید.
  این مشکل برای ما وجود داشت که بعد از تذکر اتاق ما را عوض کردن و به اتاق های واقعی که عکس های آنها در وب سایتشان بود بردند.

  پاسخحذف
 9. سلام. اطلاعاتی که نوشتین خیلی جالب و بدرد بخور بود. من اول شهریور می خوام برم استانبول. با تور میرم. اما چون سفر اولمه دوست دارم یک کم بیشتر اطلاعات بگیرم. ممنون میشم کمکم کنید. اول اینکه از کجا تور گرفتین و کدوم هتل رفتین؟ بعد اینکه ایا هتل هایی مثل کایا و اورینت و ... که 3* هستند جای مناسبی برای رفتن هستند یا نه. ممنون

  پاسخحذف
 10. یکی از دوستان ما از تبریز (شرکت فلامینگو) تور رو گرفت. البته خیلی از تور راضی نبودیم. ما توو هتل آلاهان توو منطقه آکسارای بودیم. اتاق های جلویی هتل خیلی خوب بود ولی اتاقهای سمت پشتی تعریفی نداشتن.
  پیشنهاد می کنم حتما به سایت های هتل ها سر بزنید.
  هتل آلاهان اینترنت وایرلس هم داشت. البته اکثر هتل های ۳ ستاره داشتن. رایگان هم هست. کافیه ازشون رمز رو بخواین :)

  پاسخحذف
 11. سلام
  ممنون از وبلاگتون
  من نیز قراره اواخر مرداد برای اولین بار انهم هدف خرید برم استانبول.
  در مورد هتلها مثلا سه ستاره میگن مثل مسافر خانه است درسته؟ و کیفیت خوبی ندارد.
  برای خرید لباس انطور که نوشتید فروشگاههای توی خیابون بهتر از بازار بزرگ است ایا هر خیابانی همینطور است؟ من شنیدم در تکسیم یا عثمان بیک خرید کنید.
  ایا نمایندگی شرکتهای خارجی انجا در دسترس است مثل ادیداس و...
  اخیرا شنیده شده ایرانیها در انجا لباسهای چینی را به نام ترک می فروشند راهی برای تشخیص این امر است
  ممنون

  پاسخحذف
 12. سلام
  من قراره اوائل شهریور با خانواده بریم استانبول ، به قصد دیدن مراکز تاریخی میریم در کنارش یه کم خرید. هتل خوب میتونید بهم معرفی کنید؟
  فکر میکنم 4 ستاره باشه بهتره
  ممنون میشم اگه جوابمو بدین

  پاسخحذف
 13. سلام من مي خواهم اواخر شهريوربروم انتاليا و استانبوا نظرتون در مورد اين دو سفر با هم چيه
  و چه هتلي و از كجا خريد كنم و كجا بروم
  ممنوون

  پاسخحذف
 14. سلام این سایتی که معرفی کردین چه جوریاس ؟ اولن که مطمئنه ؟ دومن که اون طرفی که قرار میشه بیاد با ما روی چه حسابی این کارو میکنه ؟ در فبال کاری که میکنه ما باید کاری بکنیم ؟ یه خورده از این جور اطلاعات میخواستم لطفا !!

  پاسخحذف
 15. سعید خان
  مطالب مفیدی در سفرنامه ات خواندم .موفق باشی

  پاسخحذف
 16. سلام

  من تا الان خبری در مورد نامطمئن بودن این سایت نشنیدم ولی چند تا نکته رو در نظر داشته باشین:
  ۱- همه پیام هایی که تووی این سایت رد و بدل میشن، ذخیره میشن تا در صورت درخواست مراجع قضایی قابل پیگیری باشن.
  ۲- در صفحه هر شخص reference هایی وجود داره که در مورد اون شخص بهتون اطلاعات میده.
  ۳- روی حساب دوستی :) قبل از رفتن می تونین بیشتر باهاشون صبحت کنین. البته شما می تونین با سوغاتی کار اونها رو جبران کنید.
  ۴- نمی خواد کاری کنین.

  پاسخحذف
 17. سلام .خیلی ممنون از مطالب خوبت .میشه بهم میل بزنی ازت چندتا سوال کنم؟

  پاسخحذف
 18. سلام
  پولتونو شما کجا تبدیل کردین؟از صرافی بگیرم بهتره یا از بانک؟
  لیر بگیرم به صرفه تر هست یا دلار؟؟؟

  پاسخحذف
 19. سلام

  ما از صرافی در ایران دلار گرفتیم و در ترکیه تبدیل به لیر کردیم. پیشنهاد می کنم که شما هم این کار رو بکنین. فقط دلارهاتون رو از صرافی مطمئن که مجوز بانک مرکزی داره بگیرین.

  پاسخحذف
 20. سلام من ميخوام برم اما نمي دونم با تور برم يا بليط بگيرم آخه ميگن الان هتل ها آف گزاشتند و ارزانند پس به نظر ميرسه با تور نرم بهتره؟؟!!
  لطفا راهنماي كن وسوال دوم آنتاليا بهتره يا استامبل؟
  اگه لطف كنيد و ايمل كنيد ممنونم

  پاسخحذف
 21. سلام

  مطمئنا رفتن با تور به صرفه تره.
  در مورد استانبول یا آنتالیا باید بگم که سلیقه ای. اگه اهل دریا و هیجان هستین آنتالیا بهتره ولی اگه اهل تاریخ و فرهنگ و جاهای توریستی هستین، استانبول مطمئنا بهتره. البته استانبول هم جزایر دیدنی و سواحل خوبی داره.

  موفق باشین

  پاسخحذف
 22. سلام
  مرسي از اطلاعات خوبتون . براتون يك ايميل فرستادم كه ممنون ميشم جوابمو بديد. در مورد سفر به استانبول هست.

  پاسخحذف
 23. سلام،

  از اطلاعاتی که ارائه دادید متشکرم.

  - موفق باشید

  پاسخحذف
 24. با سلام خدمت شما دوست گرامي
  ممنون از سفرنامه مفيدتون .با عرض معذرت چند سوال داشتم:
  با توجه به اينكه ستاره هتل ها در استانبول نقش زياد مهمي در كيفيت ندارن لذا بهتر نيست به جاي هتل 4 ستاره همان 3 ستاره را انتخاب نمود؟كه پول بيشتري هم هدر نرود؟
  دوم امكان داره لطفا بفرماييد شما از كجا خريد پوشاك رو انجام داديد؟شنيدم مراكز خريدي مثل اپتيمم و اولبوم و مغازه هاي منتهي به خيابان استقلال قيمت ها خوبن ؟
  سوم چه فصلي معمولان مغازه ها حراج دارن؟
  سوال اخر كلن ارزش هزينه كردن داره براي سفر به استانبول خصوصا اگه تو فصل سرد بخوايم بريم مثل آذر يا دي هوا سرد نيست ؟
  ببخشيد زياد پرحرفي كردم
  پيشا1يش از راهنمايي شما سپاسگزارم

  پاسخحذف
 25. سلام

  در مورد تعداد ستاره ها باید بگم که نقش وتاثیر دارن ولی بیشتر به هتل بستگی داره. بعضی از ۳ ستاره ها بهتره از ۴ ستاره ها هستن! از اونجایی که بیشتر وقت رو بیرون از هتل هستین پیشنهاد می کنم که همون ۳ ستاره رو بگیرین :)
  ما بیشتر خریدمون را در سربالایی مربوط به راه grand bazaar کردیم. قیمت های بیرون grand bazaar با داخل اون خیلی تفاوت داشت! خیابون استقلال قیمتاش متوسط و متوسط به بالاس. البته کلاس اجناس هم بهتره. پشنهاد من اینه که برای سوغات از سربالایی grand bazaar خرید کنید و برای خرید شخصی از استقلال. البته بیشتر سلیقه ایه.
  در مورد حراج و وضعیت آب و هوا خیلی اطلاعات ندارم ولی برای وضعیت آب و هوا به سایت های اینترنتی مراجعه کنید. مثلا:
  http://www.wunderground.com/global/stations/17060.html
  و
  http://news.bbc.co.uk/weather/forecast/74

  امیدوار که سفر خوبی داشته باشین

  پاسخحذف
 26. سلام من میخواستم بدونم در آبان آب و هوای استامبول چه جوریه کسی می دونه آخه ما تصمیم داریم 15 آبان بریم لطفاً کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخحذف
 27. سلام مطالب سایتتون جالب بود البته من قبلا انتالیا رفتم ولی چون اونجا هتل 5ستاره گرفته بودم هزینم یکم بالا رفت این 4شنبه هم بلیط استانبول دارم از اونجایی که بوتیک مردونه دارم و کارم در ضمینه پوشاکه شما کجارو پیشنهاد میکنید برا خرید کلی برای مغازم و ایا اطلاع دارید که چطور میتونم جنسامو با خودم بیارم که زیاد هزینه گمرک ازم نگیرن اگه میشه در ضمینه هتلم یکم راهنماییم کنید ممنون میشم تجربیات خودتونو در اختیار منم بزارید .اگه به ایمیلم جواب بدید بهتره متشکرم

  پاسخحذف
 28. سلام مرسی از مطالبتون. ما نوروز 90 قصد مسافرت به استانبول رو داریم ،من و همسرم.می خوایم زمینی (اتوبوس) سفر کنیم و بیشتر قصد تفریح و گردش داریم تا خرید .با تور بریم قیمت مناسب تره یا خودمون و اگه میشه بگید برای استفاده از یک هتل 3* و 5 روز اقامت در استانبول حداقل چقدر پول ببریم و یک هتل 3* با قیمت و کیفیت مناسب معرفی کنید .
  مرسی

  پاسخحذف
 29. سلام ممنونم از اطلاعاتی مه دادید میخواستم ببینم حراج زمستانی دقیقاً چه تاریخی است ممنون میشم جواب را به ادرس ایمیلم بفرسیتد

  پاسخحذف
 30. درود بر شما.مامدت چهار ساله که درهر نوروز به مدت 14روز به استانبول میریم میخواستم این مطالب رو به همه بگم. 1:مکان های تفریحی و توریستی:جزایر ادالار پنج جزیره هستند که با کشتی میشه به اونا رفت. جزایر اول دوم سوم غیر مسکونی هستند و جزایر چهار و پنجم مسکونی هستند.جزیره چهارم که نسبت به جزیره پنجم کوچک تر است کوچوک ادالار(ادالار کوچک)نام دارد و جزیره پنجم یعنی اخرین جزیره بویوک ادالار(ادالار بزرگ)نام دارد. در ضمن در بویوک ادالار هیچ وسیله ی نقلیه ای وجود ندارد ومردم ان جا وتوریست ها با فایتون و دوچرخه تردد میکنند.در ضمن کشتی ها از خیابان امینون حرکت میکنند ومدت زمان رسیدن به بویوک ادالار از 1:30 تا 2:00 ساعت است. موفق باشید در روز های اینده مطالب بیش تری را خدمتتان عرضه خواهم کرد.

  پاسخحذف
 31. با سلام و احترام
  می خواستم برم استانبول آیا میشه به این راحتی در اونجا دوستی پیدا کرد

  پاسخحذف
 32. تونستی تماس بگیرید 09198028006

  پاسخحذف
 33. سلام.براي سفر به استانبول غير از هزينه ي تور، هر نفر در هر روز تقريباً چقدر هزينه ميخواد؟ البته من زياد قصد خريد اجناس را ندارم و فقط ميخوام به تفريح و سياحت بپردازم.

  پاسخحذف
 34. سلام
  خیلی ممنون از اطلاعات مفیدی که گذاشته بودین
  در مورد هتل میخواستم بدونم در مورد گلدن ایج 1 چیزی شنیدین و پروازهای ساگا و اینکه چطوری میتونم اتاقها رو از اینجا چک کنم من دیروز بلیطها و برگه های هتل رو از تور گرفتم
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخحذف
 35. سلام

  من اسم این هتل رو قبلا شنیده بودم ولی خیلی بهش آشنا نیستم. بد نیست صفحه زیر رو ببینید:
  http://goo.gl/maps/DTEF

  آدرس بالا مربوط به نقشه هتل و یه سری اطلاعات بیشتر در مورد اونه. ۳ تا هم نقد براش نوشته شده که توو همون صفحه می تونین ببینید. آدرس سایت هتل هم http://www.goldenagehotel.com/en-EN/home/1.aspx

  البته گلدن ایج ۲ جاشش بهتره. اگه بتونین برین شماره ۲ راحت تر میشین :)

  پاسخحذف
 36. سلام من میخوام برک استانبول لباس عروس برای مزون عروس بیارم به نظرتون لباسای قشنگی داره البته ارزون هست یا نه؟به ایمیلم جواب میدین؟

  پاسخحذف
 37. سلام به دوست عزيز راستش من هم تصميم دارم امسال تابستان به استانبول برم به نظرت چه ماهي برم هوا بهتره؟و اونجا مراكز و مكانهاي ديدني و تاريخي رو معرفي ميكني ؟و توري نيست كه زميني تركيه قبرس داشته باشه؟ممنون اگه توضيح بدي

  پاسخحذف
 38. سلام،اگه از هتلتون توي استانبول راضي بودين لطف كنين اسمشو برام ايمي كنين.ممنونم.

  پاسخحذف
 39. سلام
  ما توو هتل آلاهان توو منطقه آکسارای بودیم.
  http://www.alahanhotel.com

  پاسخحذف
 40. ما هتل هیلاریوم بودیم .4ستاره خوب بود

  پاسخحذف
 41. یکی از دوستان من سایت مفیدی راه انداخته برای علاقه مندان به سفر
  www.zoraq.com

  پاسخحذف
 42. سلام، اما به مشکلات و فساد بالا در آنجا اشاره نکردید. خدمات هتل ها در استانبول نسبت به عرف جهانی بسیار پاین تر است بطوریکه از یک هتل چهار ستاره انتظار خدمات هتل دو ستاره را باید داشته باشید. اطراف میدان تکسیم بسیار نا امن است بطوریکه جیب زنی و زورگیری امری مشهود است. بویژه در اطراف میدان افرادی مرتب به ایرانیان مجرد مراجعه و با زبان فارسی به آنان پیشنهاد ماساژ یا دیسکو و ... می دهند و بعد از اغفال آنها و بردن به محلی مثلا برای نشان دادن خانم و یا موارد دیگر گروهی بر سر وی ریخته و با زور پولهای وی را می ربایند. در صرافیها نیز باید بسیار مواظب پول و وسایل خود باشید چون کف زنی رایج است. در تورهایی که در سطح شهر برای ایرانیان برگزار می شود مانند تور کشتی و تور رقص ترکی در شب و ... اغلب چند برابر قیمت از ایرانیان دریافت می شود. همچنین به یچ وجه نباید از دست فروش ها خرید کرد حتی اگر یک دهم قیمت اصلی به شما جنس بدهند چون اجناس شان معیوب است. در مراکز خرید نیز بویژه به ایرانیان قیمت های بالاتر ارایه می کنند و لذا چانه زنی رایج است و نتیجه خوبی دارد.

  پاسخحذف
 43. سلام،
  خوشبختانه هیچ کدوم از مواردی که گفتین رو ما ندیدیم :)

  پاسخحذف
 44. مهران دومی من نیستم ها

  پاسخحذف
 45. اگه روش دوست یابی از طریق couchsurfing رو بیشتر توضیح بدید ممنون میشم
  من خیلی سعی کردم موفق نشدم لطفا راهنمایی (مرحله به مرحله)کنید. باتشکر

  پاسخحذف
 46. سلام
  من ميخواهم يک سفر به ترکيه بروم براي خريد يا تفريح استانبول را پيشنهاد مي کنيد يا آنتاليا؟هتلهاي مناسب وخوب استانبول ومراکز خريد خوب را به من معرفي کنيد.با تشکر

  پاسخحذف
 47. سلام،

  برای خرید که استانبول بهتره. در مورد تفریح هم بستگی به علایقتون داره. اگه بیشتر دنبال آرامش و دریا و اینا هستین، آنتالیا خوبه ولی اگه می خواین جاهای دیدنی، فرهنگی و... رو ببینین، استانبول جای بهتریه. البته بعضی از تور ها هر ۲ تا رو با هم میبرن :)

  پاسخحذف
 48. مييخواستم بدونم بين شهرهاي تركيه كدام براي ديدن جذاب تر است ؟؟؟

  پاسخحذف
 49. اول : استانبول و انتاليا دوم : ازمير سوم : انكارا

  پاسخحذف
 50. سلام . خسته نباشید
  من میخواستم به استانبول سفر کنم . میخواستم فصل و تاریخ حراج را بدونم چون بیشتر قصد خرید دارم . ممنون میشم اگر تارخ حراج در زمستان رو هم به من بگید. در ضمن یک هتل 4 ستاره خوب در استانبول که نزدیک به مراکز خرید باشه را هم معرفی کنید. میخوام لباس بخرم هم خوب باشه هم ارزون. ممنون میشم جواب رو برام ای میل کنید
  با تشکر فراوان و سپاس

  پاسخحذف
 51. بازم سلام
  فکر میکنید اگر بخوام از آنجا لباس و کیف و کفش بیارم برای فروش از چه راهی باید اقدام کنم؟ برام میل کنید
  بازم ممنون

  پاسخحذف
 52. سلام دنبال ية دوست خوب ميگردم كه درموردسفر به استانبول منو راهنمايي كنة ممنون ميشم

  پاسخحذف
 53. اگه تو استانبول هر کسی اومد باهاتون ایرانی صحبت کنه به هیچ عنوان جوابشو ندین.

  پاسخحذف
 54. salam.az etelaati ke dar ekhtiaremun gozashti tashakor mikonam mamnun misham ishala agar safare digei rafti etelaatesho baram beferesti

  پاسخحذف
 55. سلام من پس فردا 18 شهریور دارم میرم اسنانبول برای خرید لباس می خواستم بدونم لباس شیک و نسبتا ارزان مثلا تو مایه های 20 30 تومان کجا میشه پیدا کرد و اینکه آیا لباس مارک دار هم با قیمت خوب می تونم بخرم؟ لطفا میل بزن بهم
  منتظرم دیر این بلگ رو دیدم اما ایشالله که به موقع جوابم بدی

  پاسخحذف
 56. سلام.من هفته دیگه دارم میرم استانبل میخواستم بپرسم هوا اون موقع سرد یا گرم و دیگه اینکه میشه چند تا از مراکز خرید خوبشو معرفی کنید.ممنونم.

  پاسخحذف
 57. سلام من اخر سپتامبر2011 یک سفر با پرواز پگاسوس به استانبول داشتم سفر خوبی بود فقط چند نکته رو ضروری میدونم که بایدبه سمع نظر شما دوستان برسونم اول اینکه پرواز پگاسوس بجز اینکه هواپیما هاش نو بودند مزیت خاص دیگه ای نداشت در ضمن فاصله صندلی هاش هم زیاد نیست پذیرایی اون هم معمولی بود به نظر من پذیرایی هواپیمایی ایران بهترند ما در هتلcrown plaza harbyia اقامت داشتیم که جزو هتل های ۵ ستاره تاپ محسوب میشود البته همیشه به خاطر داشته باشید که هتل های استانبول یه ستاره کمتر از اون چیزی هستند که ادعا میکنند اون هتل فوق العاده گرون بود هر چند که امکانات بدی نداشت موقعیت مکانی اون هم برای دسترسی به مرکز شهر و مراکز خرید خوب بود ولی بقول خودمون جای خیلی با کلاسی واقع نشده بود در ضمن مینی بار اون فوق العاده گرون بود همچنین هرگز از تلفن هتل حتی برای تماسهای شهری استفاده نکنید چون مثل سر گردنه باهاتون حساب می کنند اگر شرکتی که در ترکیه به تور شما سرویس میده به نام مرجان هست در انتخابتون تجدید نظر کنید چون فوق العاده بی برنامه و بی سر و صاحب هست و سعی کنید پروازی که براتون میگیرند به فرودگاه سبیحا نباشه و بگید که پروازتون رو به فرودگاه اتاتورک براتون بگیرند چون فرودگاه سبیحا حدود ۵۰ کیلومتر در قسمت اسیایی استانبول واقع شده و با توجه به ترافیک وحشتناک استانبول مخصوصا در پل ارتباطی اروپا و اسیا شما رو پیر میکنه در ضمن اگه مواد غذایی دستتونه مواظب سگهای ولگرد یا سگهایی که با صاحبشون از بغلتون رد میشند باشید چون شاید هوس کنند در غذای شما شریک بشند در مورد تردد در شهر هم به نظرم اگه از
  مترو و تراموا استفاده کنید هم سریعتر به کارتون می رسید هم به صرفه تره پول هر مسیر مترو و تراموا برای هر نفر ۲ لیر یا حدود ۱۴۰۰ تومان هست بیشتر جاهای دیدنی در قسمت جنوبی قسمت اروپایی اون هست topkapi و کاخ دولماباچی و modern musium و مسجد ایا صوفیا خیلی قشنگ هستند در مورد مراکز خرید هم اطراف میدان تکسیم قیمتها مناسب تر هستند ولی بعضی از پاساژ ها مثل مرکز خرید جواهر مارک می فروشند و قیمت های اون هم خیلی بالاست یک خیابونی هم هست بنام استقلال که حوالی میدان تکسیم هست و پیشنهاد میکنم بهش یه سری بزنید در ضمن یه سری فروشگاه های زنجیری لباس است به اسم LC waikiki که لباسهاش با توجه به جنس و قیمتشون به نظرم خوب بودند در پایان هم پیشنهاد می کنم اگه خیلی به هتلتون حساس نیستید ۴ ستاره بگیرید چون ۵ ستاره های استانبول الکی گرون هستند در مورد غذا و مواد غذایی هم از ایران کمی گرون تر هستند و غذاهاشون با ضایقه ما سازگاره اب معدنی کوچک نیم لیر و اب معدنی بزرگ ۱ لیر هست در ضمن دستشویی های اونجا هم پولیه و برای هر غذای حاجت باید ۱ لیر ناقابل پرداخت کنید امیدوارم اطلاعات مربوطه براتون مفید واقع شده باشه و سفر خوب خوشی داشته باشید.

  پاسخحذف
 58. در ضمن دوستان حتما به جزایر prince island یه سر بزنید جزیره بیوک ادا از همشون قشنگ تر و بزرگ تره در ضمن هیچ وسیله موتوری در ان جزایر نمی بینید و فقط کالسکه اسبی و دوچرخه وجود دارد اگه خواستید زیاد هزینه نکنید بهتره که خودتون برید چون اگه تور شما رو ببره باهاتون دولا پهنا حساب میکنند میتونید با مترو یا تاکسی به kabatas برید و با پرداخت ۴ لیر در همونجا سوار کشتی بشید و در هر یک از جزایری که خواستید پیاده شید و تقریبا هر ۱.5 ساعت یه کشتی از این بندر به جزایر و به العکس حرکت میکنه اگه باز چیزی یادم امد براتون می نویسم.

  پاسخحذف
 59. mikham bebinam hotelaye 3 setare estanbol kayfiyatesh che jori?

  پاسخحذف
 60. سلام،

  کیفیتش متوسط به بالا بود. بستگی به نیازهاتون داره. بیشترشون وب سایت دارن‌:)

  پاسخحذف
 61. سلام.من واسه ماه عسل میخوام برم ترکیه.معلوم نیست پاییز برم یازمستان.میخواستم یکم راهنماییم کنی.چه جورهتلی بگیریم؟
  فصل حراج کی هستش؟
  کدوم خیابون بهتره هتل بگیریم؟
  بازارهای خوبش کجاست؟منظورم از نظر قیمته؟
  جوابوبه ایمیلم بفرست
  مرسی!

  پاسخحذف
 62. سلام
  من و همسرم میخوایم بریم ترکیه آذزماه میخوایم بریم می خواستم یه کم راهنمایییم کنین هتل گرون نمی خوایم برای لباس به کدوم فروشگاهها بریم بیشتر مدنظرمن خریدلباس با قیمت مناسبه باتور بریم بهتره یاخودمون بریملطفا جوابشو برام میل کنید ممنون

  پاسخحذف
 63. سلام.من دانشجوی مدیریت جهانگردی هستم و تحقیقی درباره ی ترکیه و آداب و سنن ترکیه دارم.شما اطلاعی از ی رسم خاص در ترکیه دارید؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.جواب رو بفرستید ب ایمیلم

  پاسخحذف
 64. سلام دوست عزیز .من وهممسرم سفر کاری به ازمیر داریم


  2 تا سوال؟

  از استانبول چطوری میشه به ازمیر رفت(ادرس ترمینال که با اتوبوس به ازمیر میرند)؟

  2- پیشنهادهتل خوبی که در مرکز شهر باشه؟

  ممنون میشه ایمیل کنید

  پاسخحذف
 65. با سلام.اگه اجازه بدید منم نظرمو بگم.منم چند وقت پیش با یکی از دوستانم به سوریه وترکیه سفری داشتیم اما نه با تور.دو نفری 20روز مسافرتمون طول کشید که چون شخصی رفتیم خیلی هزینه کمتری پرداخت کردیم.البته با قطار رفتیم به سوریه 3روز اونجا بودیم وبعدش با اتوبوس به انتاکیا وبعد به انتالیا واستانبول و وان سفر کردیم.در کل دو ملیون هزینمون شد.ولی اگر با تور میخواستیم بریم تقریبا چهار ملیون باید پیاده میشدیم.به نظر من سفر با قطار خیلی جالب وبه یاد ماندنیه.حتما تجربش کنید.piroz2@yahoo.com.اگه سوالی داشتید در خدمتم چون در این 20 روزتجربیاتی کسب کردم که کمتر کسانی قادر به کسب کردنش هستند.یاعلی.

  پاسخحذف
 66. سلام محمد جان
  من هم خیلی‌ دلم می‌خواد یه سفری مجددا به استانبول داشته باشم. آخرین بار من ۳۰ سال پیش استانبول بودم. آیا الان استانبول از تهران و یا اصفهان خودمون پیشرفته تر است؟
  ایمیل من هست : aa.jafarie@yahoo.com

  پاسخحذف
 67. سلام دوست عزیز. من و شوهرم قصد داریم تو اردیبهشت یه مسافرت داشته باشیم و تقریبا استانبول رو انتخاب کردیم.تاحالا تجربه سفر خارجی نداشتیم. به نظرتون انتخاب بهتری میتونیم داشته باشیم که تو همین قیمت ها باشه؟ حجاب اونجا چطوره؟ مگه تور خودشون مارو همه جا نمیبرن و هزینه شهری و گردشگری با خودشون نیست؟غذاهای معروفشون چیه؟

  پاسخحذف
 68. سلام،

  به نظر من برای استانبول می تونه بهترین انتخابتون باشه. در مورد حجاب نگران نباشید. هر جور راحت باشین می تونین بگردین. حالا یا با حجاب مثل ایران یا مثل خیلی توریست‌های خارجی با پوشش کمتر. بستگی به خودتون داره :)
  در مورد گردش هم بستگی به تور داره ولی معمولا فقط بلیط هواپیما و هتل با تور هست. مگر اینکه از قبل باهاشون هماهنگ کرده باشین. البته گردش تووی استانبول خیلی آسونه. حمل و نقل هم خیلی راحت انجام میشه.
  انواع زیادی غذای سنتی توو ترکیه وجود داره که خیلی با غذاهای ایروونیه خودمون نزدیکن ولی اگه فرصت کردین حتما کباب اسکندر رو امتحان کنین. خیلی خوشمزس :)
  سفر خوب و شادی داشته باشین

  پاسخحذف
 69. سلام دوستم من کانتر خارجی آژانس هواپیمایی هستم.اطلاعاتی که درباره سفرتون به استانبول نوشتین خیلی برام جالب بود.ولی اگه لطف کنین در مورد هتلها وجاهای دیدنی استانبول هم مطلب یا عکسی بذارین ازتون ممنون میشم!!!

  پاسخحذف
 70. با سلام من به همراه همسر و دخترم یک تور 4 شب گرفتیم تو تاریخ 15 تا 19 اسفند هتلمون هتل کریستال بود که بد نبود تقریبا راضی بودیم تو این تاریخ با اینکه به ما گفتن که حراج زیاد نیست ولی خیلی از فروشگاهها هنوز حراج داشتن و ما تونستیم خیلی خوب خرید کنیم البته خوب برند های معروف اکثرا" جنس های جدیدشونو گذاشته بودن ولی ما از خریدمون راضی بودیم من توصیه اکید میکنم حتما حتما اگه میخواین بهتون خوش بگذره و همه جای استانبولو ببینین و همه پاساژهای معروفش رو بتونین سر بزنین حتما تور 7 شب بگیرین و پرواز اطلس جت رو هم بگیرین چون روز پروازهای اطلس جت رفتش 6 صبح و برگشتش ساعت 10/30 شبه. ما تو 5 روز وقت کم آوردیم البته جاهای گشتنیشو تقریبا همه رو رفتیم ولی مرکز خرید فقط جواهر رو رسیدیم دیدیم و ناتیلوس تو منطقه آسیایی + بازار بزرگ و سنتیش که به نظر من اصلا به درد نمیخورد و وقت تلف کردنه. در مورد تور هم بگم که حتما از جاهای معتبر بگیرین من تو سایتها دیده بودم که توصیه کرده بودن مثلا از سفیران تور بگیریم ولی تا نرفتم متوجه نشدم لیدرهای سفیران خیلی خوب بودن برعکس لیدر ما که اصلا ما ندیدیمش وقتی که رسیدیم که اونجا نبود یکی دیگه بعد از نیم ساعت سرگردونی ما اومد سراغمون بعد هم برای گشت شهری اصلا نیومد دنبالمون با آژانس تهران هم تماس گرفتیم گفت حتما میان که آخرش هم نیومد اسم شرکت لیدر تولیپانو بود اگه بهتون گفتن تولیپانو اصلا نگیرین تورتونو چون خیلی دزدن برعکس اینها سفیران بود که قشنگ سر ساعت میومدن دنبال مسافراشون بعد برنامه تور داشتم اولین روز میدادن به مسافراشون صبح به صبح میومدن هر کی تور ثبت نام کرده بود میبردنشون سر ساعت هر کی هم مشکلی داشت جایی میخواست بره سوالی داشت مشکلشونو حل میکرد نه مثل ما که هاج و واج مونده بودیم از کی سوال کنیم تو استانبول ترکی آذری که اصلا متوجه نمیشن انگلیسی هم انقدر بد صحبت میکنن که متوجه نمیشی چی میگن. در مجموع به نظر من استانبول شهر قشنگیه که ارزش دیدن داره و من خیلی باهاش حال کردم قسمت باشه 1 بار دیگه هم میرم.هم برای خرید عالیه واقعا بهشته برای خرید البته برای سایز بالاها خوب نیست من که سایزم 52 هست خیلی سخت لباس گیر آوردم و به دفعات حسرت بعضی از لباسها موند به دلم.از نظر غذایی هم نگران نباشین چون انقدر رستوران و کافی شاپ عالی هست که گشنه نمیمونین. توصیه میکنم تو رستورانهای غذاهای محلیش نرین چنگی به دل نمیزنن غذاهاشون از دور دل میبره از نزدیک زهره بعد هم پیادتون میکنن من دیدم خانواده ای که برای یه ماهی مزگیت تو جزیره بیوک آدا 200 لیر تیغشون زده بودن یه زن و شوهر با دو تا بچه کوچیک در صورتی که همونو ما خوردیم با 90 لیر رستوران علی بابا تو جزیره نرین که دزدن ما رفتیم لیونا که عالی بود.

  پاسخحذف
 71. سلام،

  ممنون از اطلاعات مفید و کاملتون :)

  پاسخحذف
 72. سلام
  من 25 اسفند تا 2 فروردين استانبوا هتل بارسلونخواهم بود

  مي خواستم بدونم هوا چطوره؟ و آيا حراج آن موقع شروع مي شود؟

  پاسخحذف
 73. با سلام و خسته نباشيد اطلاعات كامل و خوبي بود واقعا به دردم خورد كلي استفاده كردم .

  پاسخحذف
 74. با سلام
  من و همسرم قصد سفر به استانبول داریم
  خیلی مردد هستیم که با تور بریم یا خودمون رزرو هتل را انجام بدیم چون شنیدیم که تور ها لیدر های خوبی ندارن و هزینه های اضافی میگیرن اما در سایت booking.com هزینه هتل ها تقریبا با تور یکی درمیاد
  نکته بعدی اینه که هتل های منطقه اکسارای ارزونتر بودن ایا جمل و نقل به میدان تفسیم و خ استقلال راحته و میشه تا دیر وقت شب به حمل و نقل عمومی دسترسی داشت؟
  یک نفر که در کار پوشاک هست و زیاد استانبول میره بهمون گفته تو این فصل نیاز به رزرو هم نیست حتی چون اکسارای هتل زیاده و میشه حضورا چونه زد و تا شبی 50 دلار هم اتاق گرفت به نظر شما این صحت داره؟

  پاسخحذف
 75. سلام،
  به نظر من اگه دفعه اولتون هست حتما با تور برین چون خیلی راحت تر هستین :)
  رفت و آمد در مناطق توریستی خیلی راحته. معمولا تا آخر شب هم حمل و نقل عمومی فعاله. بعد از نیمه شب رو نمی دونم.
  در مورد هتل ها دقیقا اطلاعی ندارم ولی اگه از اینجا برین با تور و هتلتون مشخص باشه خیلی راحت ترین.

  پاسخحذف
 76. [...] مطلب تجربه سفر به استانبول | وبلاگ سعید زبردست این نوشته در سایت های ایرانی ارسال شده است. افزودن [...]

  پاسخحذف
 77. به نام خدا
  سلام به تمام دوست داران کشور ترکیه به خصوص شهر استانبول خیلی دوست دارم که برای یک با هم که شده به این شهر زیبا سفر کنم . امید ممشلی هستم از دور تمام دوست داران استانبول با می بوسم.

  پاسخحذف
 78. سلام
  من و دختر عموم قصد داریم اردیبهشت بریم استانبل ولی خیلی میترسیم همه ما رو میترسونن میگن دو تا دختر تنها خطرناکه رو هوا پولتو نو می زنن جرات بیرون رفتن ندارید و شهر خطرناکیه حالا دچار تردید شدیم با این حرفها آیا واقعا شهر نا امنیه ؟؟؟

  پاسخحذف
 79. سلام،

  این سوال رو از من خیلی‌ها پرسیدن ولی واقعیتش اینه که من هیچکدوم از این چیزهایی رو که گفتن و پرسیدن ندیدم. جاهای توریستی خیلی امن است و در بیشتر مکان ها پلیس وجود داره. فقط باید دقت کنین که از محدوده‌های توریستی خارج نشین و شب ها قبل از خلوت بودن خیابون ها برگشته باشین.
  استانبول و کلا ترکیه خیلی شبیه ایرانه. هرجور آدمی در اون وجود داره.

  سفر خوبی داشته باشین،
  سعید

  پاسخحذف
 80. سلام خوبید من سعید هستم از تبریز من 4 بار به استانبول رفتم از این حرفها خبری نیست ولی اگر ترکی بلد نیستید یک کمی براتون سخته .در ضمن شبها در خیابانهای اصلی تردد کنید. موفق باشید

  پاسخحذف
 81. سلام می خواستم بدونم دلار ببریم استانبول بهتره یا همینجا به لیره تبدیل کنیم ببریم؟کلا قیمت دلار و لیره در اونجا گرونتره یا ایران؟

  پاسخحذف
 82. سلام،

  ارز (دلار) دولتی اگه بگیرین به صرفه تره :)

  پاسخحذف
 83. بازم سلام ارز دولتی خیلی کم میدن باید چی کار کنیم پارسال 2000 تا بود امسال شده 1000 تا

  پاسخحذف
 84. با سلام.من و خانواده هم می خوایم بریم.هیچ مشکلی نیست.البته احتیاط که لازمه همه جا...به امید دیدار

  پاسخحذف
 85. بازم سلام و عرض تشکر از راهنماییهای خوبتون. می خواستم بدونم هتل 3* خوب استانبول که دسترسی خوبیم داشته باشه کدوم هتله؟نظر شما راجع به هتل کایا چیست؟

  پاسخحذف
 86. salam man chetori mitunam ba couchsurfing dust peyda konam.chon kheyli ba in kara ashna nistam.mamnun

  پاسخحذف
 87. سلام من چطوری میتونم با couchsurfingدوست برای راهنمایی تو استانبول پیدا کنم.

  پاسخحذف
 88. شما می توونید از قسمت جستجو اعضای فعال در هر منطقه از جمله استانبول ترکیه را پیدا کرده و برای اونها پیام بفرستید :)

  پاسخحذف
 89. سلام . من و همسرم 2 سال پيش تيرماه استانبول بوديم هوا در تيرماه مثل ارديبهشت در ايران است. غذا هاي (لهماجون-اسكندر- دونر _سوپ اوزگلين- انواع دلمه - صدف دريائي در كنار دريا- )را امتحان كنيد زياد تفاوت قيمت ندارندبا ايران.جاهاي ديدني(كاخ دلمه باغچه-مسجد ايا صوفيه-فروشگاه فرام- آكواريوم-مجسمه هاي يخي-پل بوغازايچي روي تنگه بسفر-موزه توپكاپي-بازار كاپالا چارشير-خيابان استقلال بازار باكلاس و لباس است-ميدان تقسيم بازار است- جزيره ها مخصوصا جزيره بيوك آدا كه كالسكه سواري اطراف جزيره دارد)- توصيه مهم اينكه يك هفته براي گشت كافي است ضمن اينكه اگر به فكر كم كردن هزينه ها هستيد شخصا مسير ها را بپرسيد و با تراموا و يا مترو مسيرها را برويد چون وقتي با تور از ايران رفتيد رفت و برگشت و ترانسفر و ناهار يك روزو گشت در همان روز بر عهده تور است و مابقي را هزينه جداگانه بايد پرداخت كنيدشما فقط بليط رابا كيفيت فوق تهيه نمائيد و گشت در انجا را شخصا انجام دهيد. از نظر امنيت سعي كنيد 9 شب دير تر به هتل بر نگرديد ولي از نظر اطمينان بيشتر عرض كردم هيچگونه ترسي نداشته باشيد . سفر خوبي داشته باشيد.يادم رفت سفر روي تنگه بسفر در بعدازظهر با كشتي از طريق آژانسهاي ايراني مستقر در استانبول فراموش نشود.

  پاسخحذف
 90. سلام..ممنونم بابت سایت خوبتون..یه سوال داشتم راجع به سفر استانبول دلار ببرم یا لیر؟ کجا تهیه کنم؟ ساعت 6 صبح پرواز اطلس جت هست چه ساعتی اونجا باشم که به گرفتن ارز و کارهای ضروری برسم...ممنون اگه کسی پاسخ منو بده

  پاسخحذف
 91. سلام در رابطه با تهيه لير ميتوانيد در محلهائي كه در استانبول هست(مثل صرافي هاي خودمان)چنج كنيد حتي تراول ايران راچنج ميكنند كلا دلار - تراول پول 2000يا 5000 توماني هم داشته باشيد قبول ميكنند.

  پاسخحذف
 92. مي خواستم بدونم اگر در مورد هتل گراند حيات استانبول اطلاعي داريد چه جور هتلي است خوب است يانه

  پاسخحذف
 93. سلام،

  متاسفانه من اطلاعی در مورد این هتل ندارم. اسم انگلیسی هتل چیه؟ وب سایت داره؟

  پاسخحذف
 94. سلام در مورد خرید در استامبول بیشتر بگید کجاها با صرفه تر هست لیر خرید کنیم یا دلار ؟؟ اونجا اگه دست و پا شکسته انگلیسی حرف بز نیم جوابگو هستند؟ چند تا آژانس خوب در تهران نام ببرید معتبر باشن؟ ایمیل کنید برام زودتر

  پاسخحذف
 95. سلام من دوستم اصغر میخواهیم یه سفر بریم ترکیه.استانبول بریم بهتره یا آنتالیا.لطفا بگید که چه فصلی بریم بهتره

  پاسخحذف
 96. سلام،
  بستگی به خودتون داره. اگه فقط دنبال استراحت و ساحل و کلوب هستین، آنتالیا بهتره ولی اگه دوست دارین برین گردش و جاها جدیدتر و تاریخی و ... رو ببینین استانبول بهتره.
  من خودم استانبول رو ترجیح می دم.
  بهار و پاییز بر استانبول خیلی خوبه.

  پاسخحذف
 97. باسلام و خسته نباشید
  خیلی دوست داشتم در شهر استانبول کار کنم شما میتونید راهنماییم کنید
  در ضمن به کامپیوتر مسلط هستم و دارای گواهینامه پایه یک نیز میباشم
  با تشکر

  پاسخحذف
 98. • اميدوارم تا الان ليلا و دختر عمو به سفر رفته باشن و بهشون خوش گذشته باشه. منم سال گذشته با دوستم (دو دختر تنها!) رفتيم انتاليا تركيه. ابتدا دوستم زياد مي ترسيد اما بسيار امن و آسوده سفر كرديم. حتي از ايران خودمون هم امنتر... حسابي خوش گذشت الا اينكه مشكل زبان داشتيم. تركها روي زبان خودشون تعصب دارن، انگليسي بلد نيستن. ترجيح ميدن اونهمه توريست از كشورهاي مختلف تركي بياموزن تا اونا انگليسي!! اما اگه تركي خودمون حرف بزنين اميدي هست منظورتو بفهمن.
  ضمنا خيلي دوس دارم با كسي كه تجربه سفر داشته باشه و مشكل زبان نداشته باشه زميني برم استانبول. چند سوال از آقاي سعيد:
  _ آيا مرداد و شهريور مناسبه برا استانبول؟
  _ آيا تو سفر با قطار ميشه ارز دولتي همون هزارتا رو گرفت؟
  _ اين دوستاني كه (اقايون) در فضاي نت دنبال همسفر ميگردن، بنظر شما قابل اطمينانن؟ آخه برخي هموطناي عزيز بخاطر عبور از خط قرمزاي وطني ميرن تركيه!!

  پاسخحذف
 99. سلام،

  ۱- در مورد مرداد و شهریور بگم که هوا ممکنه خیلی گرم بشه. تیر و مرداد گرم ترین ماه ها تووی استانبول هستن.

  ۲- در مورد ارز دولتی در سفر زمینی اطلاعی ندارم.

  ۳- واقعیتش اینه که تور از نظر هزیته و راحتی به صرفه‌تره :) ولی اگرم بخوام زمینی برم ترجیحا با دوستام میرم. فکر نکنم بتونم به کسی که از تووی نت همسفرم شده اعتماد کنم. مگر اینه کسی معرفیش کرده باشه و یا در سایت هایی مثل couchsurfing.com اطلاعات مثبتی در موردش نوشته شده باشه.

  پاسخحذف
 100. سلام
  ممنون از اطلاعات مفيدتون
  من ايشا... تابستان ميخوام برم استانبول البته يكي از دوستامون يه خونه توي ازمير داره شايد اونجا مونديم ميخواستم بپرسم كه:
  1-فاصله ي ازمير تا استانبول چقدره و چطوري ميشه رفت اونجاوچقدر طول ميكشه
  2-دفعه ي اولي كه مير يم مسيرش راحته يا اگه اين دفعه رو با تور بريم بهتره؟
  3-حراج واقعيش دقيقا چه زمانيه؟
  4-پيشنهادي براي تور يا هتل داريد؟
  فعلا همين :-)
  ممنون...

  پاسخحذف
 101. سلام،

  فاصله ازمیر تا استانبول حدود ۵۷۰ کیلومتر است. من اطلاعات زیادی در مورد ازمیر ندارم. می تونین از طریق تورهایی که راهنمایی می کنن در مورد ازمیر سوال کنین.

  پاسخحذف
 102. سلام بر شما اگه میشه منو برای رفتن به استانبول راهنمایی کنید چون ععلاقه ی زیادی به رفتن به استانبول دارم این ایمیلمmorteza4talk ممنون میشم اگه منو اد کنین این شماره یی موبایلمه09365729593 اگه میشه شماارتون را داشته باشم که باهاتون تماس بگیرم خواهشا منو راهنمایی کنید

  پاسخحذف
 103. هر کمکی که میدونید اونجا به دردم میخوره خواهشا بهم بگید که استانبول برای زندگی ئکار مناسبه یا نه؟

  پاسخحذف
 104. سلام،

  من تقریبا تمام چیزهایی رو که میدونستم رو توو این مطلب نوشتم. برای زندگی در هرجایی، بهتره که از قبل یه مدتی اونجا بگذرونی. با فرهنگ و آدمهاش آشنا بشی. جواب سوالت یک بلی یا خیر ساده نیست!

  پاسخحذف
 105. سلام آ قا سعيد بار دوم اگه خدا بخاد 21 تير عازم استانبول هستم خاستم بپرسم قيمت بازار عثمان بيك چطوره آخه مركز خريد جواهر رفتم خيلي خريد از برندها كردم عثمان - مرتر - لاله لي نرفتم ميگن عاليه از آمل با خواهرم ميرم

  پاسخحذف
 106. سلام،

  متاسفانه توو این مورد اطلاعی ندارم :(

  پاسخحذف
 107. با سلام و خسته نباشيد خاستم بگم 2200 دلار براي خريد خودم و سوغاتي كفاف ميكنه و چند جاي ديدني را ببينم

  پاسخحذف
 108. سلام من چند روزدیگر میخواهم بروم استانبول من وخانمم حدود 3000دلار بیشتر نداریم ومیخاهیم 7 روز در انجا بمانیم ایا مشکلی نیست وپول کم نمی اوریم باتشکر

  پاسخحذف
 109. سلام،

  بستگی به نحوه پول خرج کردنتون داره ولی پیشنهاد می‌کنم که هزینه‌های قطعی مثل پول هتل رو از الان با مراجعه به وب سایت هتل مورد نظر و یا هتل های مشابه، پیش‌بینی کنین.

  سفر خوبی داشته باشین،
  سعید

  پاسخحذف
 110. سلام؛

  بستگی به نحوه پول خرج کردنتون داره ولی پیشنهاد می‌کنم که هزینه‌های قطعی مثل پول هتل رو از الان با مراجعه به وب سایت هتل مورد نظر و یا هتل های مشابه، پیش‌بینی کنین.

  سفر خوبی داشته باشین،
  سعید

  پاسخحذف
 111. آقا سعيد هتل مشخصه جون گفتم فقط شب براي خاب به جا نياز داريم هتل سه ستاره انتخاب كردم فقط براي خريد وكمي جاي ديدني ميگم عزيز دلم

  پاسخحذف
 112. ۲۲۰۰ دلار برای گردش کفاف میکنه. زیادی هم هست. در مورد خرید هم بستگی به خریدی داره که می کنین. برای ما (۲نفر) ۶۰۰ دلار برای خرید و دیدن جاهای دیدنی کافی بود.

  پاسخحذف
 113. مرسي آقا سعيد گل آخه خيالم جم شد آخه پارسال 1000 دلار باهاش فقط خريد كردم اون هم تو مركز خريد كه همه اش مارك بود تو سرما بود اصلا جاي ديدني نرفتم البته اسفند اواليش بود

  پاسخحذف
 114. با عرض سلام خاستم بگم من با يكي از دوستانم توي تير عازم استانبول هستيم 2800دلار كفاف جاهاي ديدني و خريد يعني لباس هاي خوب و مارك بسته البته از آ ب و دوغ و نوشابه و مقداري خوراكي با خودمان ميبريم البته خوراكيهاي خشك و ميوه هاي ماندگار كه مجبور نباشيم بابت خوراكي و خوردني لير يا دلار بديم صحبانه كه مفصل در هتل ميخوريم نهار كه هيچي شام در هتل چيزهايي كه آورديم ميل ميكنيم خوبه

  پاسخحذف
 115. salam mano hamsaryam tasmim darim hamin tabeston be torkie safar konim dost darim ham antalia berim ham istambol be nazare shoma agar yekisho entekhab konim behtare ya tarkibi berim?

  پاسخحذف
 116. سلام،

  من خودم ترجیح میدم که به یکی برم و نه هر دو تا. سفر اول استانبول و سفر دوم آنتالیا :)

  پاسخحذف
 117. سلام،

  من نمیدونستم سوال پرسیدین! فکر کردم دارین اطلاعاتی در مورد سفر ارائه میدین. چون متنی که نوشتین خیلی سوالی نبود. به هر حال بستگی به خریدتون داره. برای گردش ۲۸۰۰ دلار کافیه ولی برای خرید لباس‌های مارک‌دار باید به میزانی که پول براتون میمونه خرید کنین.

  پاسخحذف
 118. salam man 2 sal turkye bodam keshvar besiar zibaie va mardomane khob va sade dare . taghriban hame jasho gashtam ghazahash khobe kesiam kary be karet nadare na to hotel gir midan ke in khanom kie na to khiabon vase hejab moshkl daryd.. faghat chaihash khaili talkhe va be mezaghe ma iraniha khosh nemiad dar kol i love you turkye

  پاسخحذف
 119. سلام.می خواستم بدونم مراحل گرفتن دلار دولتی چیه ؟یا اصلا نمیشه که با پول ایران اونجا خرید کرد؟مرسی

  پاسخحذف
 120. سلام،

  راستش اون زمانی که ما رفتیم قضیه دلار دولتی و آزاد خیلی معنی نداشت! از مراحلش خیلی اطلاع ندارم ولی خود تور فکر کنم راهنماییتون بتونه بکنه.
  در مورد خرید با پول ایرانی باید بگم که تجربه‌ای ندارم ولی اون زمانی که ما رفته بودیم صرافی ایرانی اونجا بود که پول ایرانی رو به دلار و لیر تبدیل می کرد.

  پاسخحذف
 121. sghlسلام قصد سفر به استانبول را دارم دنبال یه دوست یا همسفر میگردم.

  پاسخحذف
 122. اطلاعات خوب و مفیدی بود، من قصد دارم یک ماه دیگه به استانبول سفر کنم و این اطلاعات به دردم خوردُ، البته یک سوال دارم، اینکه منطقه اکسارای تا تقسیم چقدر فاصله داره؟ چون من تصمیم دارم که از هردو دیدن کنم، هم مناطق تاریخی و هم خرید.

  پاسخحذف
 123. سلام،

  با ترموا حدود ۲۰ دقیقه اینا طول میکشه ولی دقیقش رو یادم نیست. به طور کلی رفت و آمد توو استانبول خیلی راحته.

  پاسخحذف
 124. لام سایت عالیههههههههههههه!!!!!!!!!!
  حرف نداره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  یک خواهش دارم من چند تا از برنامه های جاوا را میخوام اگر زحمتی نیست و لطف میکنید چند تا را برایم ایمیل کنید
  سایتت عععععععععععععععاللللللللییییییییییییییییییییییییهههههههههههههه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخحذف
 125. سلام و خسته نباشید.
  اطلاعات خیلی مفید بود. یه سوال داشتم:
  ما یه جمع 25 نفره خانوادگی هستیم میخوایم 1 هفته دیگه بریم استانبول و آنتالیا. اونجا میتونیم سوئیت اجاره کنیم؟ و هزینه اجرا هاچطوره و واسه تعداد ظرفیت مشخصی داره؟ منتظر جوابتون هستم. با تشکر

  پاسخحذف
 126. با سلام خدمت شما دوست عزيز
  مي خواستم بدونم ايا در استامبول مراكز خريد فقط كامپيوتر و الكترونيك وجود داره اگر هست ادرسشو بهم بديد
  با تشكر

  پاسخحذف
 127. سلام،
  متاسفانه من جای خاصی رو نمیشناسم. اگه جایی رو پیدا کردین ممنون میشم به منم بگید :)

  پاسخحذف
 128. سلام.مرسی از سفرنامه ی خوبتون.
  من و پدرم 6 روز دیگه داریم میریم استانبول.میخواستم بپرسم ساحل برای شنا یا یه چیزی مثل پلاژ داره استانبول؟
  (البته قصد داریم جزیره بیوک آدا ،تو این جزیره چی؟هست؟)

  پاسخحذف
 129. سلام،

  برای شنا تقریبا همه میرن به جزیره ها. تووی جزیره‌ها هم ساحل آزاد هست و هم پلاژ اختصاصی ولی یه چیز یادتون باشه. اونجا ساحل شنی مثل شمال نداره. ساحل های اونجا صخره‌ای هستن.

  پاسخحذف
 130. خیلی ممنون.فقط تو این ساحل های صخره ای میشه شنا کرد دیگه نه؟
  و اینکه پلاژهاش مبلغ ورودی داره یا نه؟
  (و یکی از بستگان میگفت پلاژ هاش مردانه و زنانه اش جداس :O )

  پاسخحذف
 131. از شدنش که میشه شنا کرد ولی زیاد جالب نیست. چون نه امداد و نجاتی هست و نه دوش و اینجور چیزا!
  پلاژهایی که من دیدم مختلط بود ;)

  پاسخحذف
 132. سلام، ممنون از سایت فوق العاده مفیدتون، با توجه به اینکه ارز دولتی دیگه حذف شده و دلار و لیره تو این روزها به طور وحشتناکی افزایش پیدا کرده، آیا دلار ببریم بهتره یا لیره؟ یعنی کدومش به صرفه تر میشه برامون؟
  سوال دوم این که هزینه رومینگ چقدره و اگه بخوایم از اینترنت موبایلمون تو هتل استفاده کنیم اما با سیم کارت ایران چی کار کنیم؟
  سوال سوم این که من شنیدم یه سری افراد غذاهای آماده با یه هیتر می برن که هزینه اشون کمتر شده، آیا تو فرودگاه به کنسرو و اینا گیر نمیدن؟

  پاسخحذف
 133. سلام،

  ۱- الان رو نمیدونم ولی به طور کلی دلار به صرفه‌تره. ولی اگه دلار بردین همش رو یه جا به لیر تبدیل نکنین! فقط اون قدر که لازم دارین، کم کم به لیر تبدیل کنین.

  ۲- هتل های ۳ ستاره و بالاتر تقریبا همشون اینترنت وای‌فای بی‌سیم دارن و به طور رایگان می‌تونین ازش استفاده کنین. برای اطلاع از هزینه ‌های رومینگ به آدرس‌های زیر و صفخات مرتبطی که در سمت راستشون لینک داده، برین:
  http://mci.ir/web/guest/tariff
  http://mci.ir/web/guest/roaming

  ۳- تا جایی که من میدونم به کنسرو توو فرودگاه گیر میدن. هزینه غذا نسبت به بقیه هزینه‌هایی که توو طول سفر انجام میدین، خیلی کمتره. راحت برین اونجا غذا بخرین، بخورین. الکی بار کشی نکنین :)

  پاسخحذف
 134. سلام
  می خواستم بدونم برای 4 روز سفر به استانبول برای 3 نفر ، مقدار 1100 لیر برای تفریح و غذا و گردش کافیه ؟؟ و زیاد هم خرید نمی خواهیم انجام بدیم..

  پاسخحذف
 135. بله. ۱۱۰۰ لیر برای تفریح و غذا و گردش کافیه. البته اگه بتونین با خودتون دلار بیشتری ببرین خیالتون راحت تره. اگر استفاده نکردین میتونین نگه دارین ویا بفروشین.

  پاسخحذف
 136. با سلام
  چند سوال داشتم :
  انشاا... قرار گذاشتیم با دوستام بریم استانبول میشیم 5 نفر واسه شیش روز
  هزینه داخل استانبول چه جوریه مواد غذایی رو میگم بعدشم نمی خوایم هتل بریم چون از صبح تا شب بیرونیم بنابراین یه مهمانپذیر ارزون می خوایم قیمتاش چه حدودیه لطفا اگه امکانش هست واسم ایمیلش کنین

  پاسخحذف
 137. سلام خدمت شما و با تنشکر از اطلاعات خبتون
  من 9 تا 14 شهریور همراه خانواده عازم استانبول هستم می خاستم تمامی تفریحاتش (پارک آبی آکوا مارین و آکواریم و کشتی سواری با رقص و شام رو ی تنگه بسفرو...)و جاهای دیدنیش رو بهم بگید ممنون.

  پاسخحذف
 138. سلام دوستان
  من دوستای زیادی تو استانبول دارم همه جاهای دیدنی و زیباشو بلدم حتی جاهایی که لیدرها نمی شناسنو بلدم
  اگه قصد سفر به استانبول و رزرو هتل و بلیط دارید با شماره 09331266161 تماس بگیرید هر کمکی از دستم بیاد انجام میدم

  پاسخحذف
 139. سلام
  من 25 شهریور دارم میرم استانبول
  اونجا من جا دارم
  به نظرتون برای 1هفته چقد پول برای 1نفر برای تفریح و گشت و کمی خرید کافیه؟ممکنه زود جواب منو بدین
  ممنون

  پاسخحذف
 140. من باهمسرم18شهریور با اتوبوس داریم میریم استانبول گیجم نمیدونم کجابریم وچیکار کنم کمکم کنید

  پاسخحذف
 141. یه شماره آشنا در استانبول میخوام

  پاسخحذف
 142. من با همسرم 18 شهریور با اتوبوس داریم میریم استانبول نمیدونم چیکار کنم و کجا برم کمکم کنین

  پاسخحذف
 143. سلام .... رفتین استانبول یا نه؟

  پاسخحذف
 144. سلام میخواستم سوال کنم درحال حاضر که قیمت دلار در ایران 2200 تومن است آیا بهتر نیست ریال خودمان را در استانبول تبدیل به لیر کنیم ؟ یا بهتر است از ایران دلار بگیریم ودر استانبول چنج کنیم ؟ با تشکر فراوان

  پاسخحذف
 145. aبا توجه به تغییر مداوم قیمت دلار ، شما بهتر است از ایران همان لیر ترکیه نهیه کنید.دراستانبول برای تبدیل ریال به لیر مشکل خواهید داشت.

  پاسخحذف
 146. سلام خوبین شما ؟ برنامه شما برای چه تاریخی هستش ؟

  پاسخحذف
 147. سلام
  الان ترکیه هستم و از اطاقم در هتل کریستال دارم این مطلب رو می نویسم.
  ما با تور اومدیم استانبول و برنامه تراسفر و انجام رزرو هتل بسیار راحت و خوب بود.
  در مورد هتل باید بگم که این هتل ۴ ستاره است اما در حد ۳ ستاره دبی هم نمیشه. تا این حد که تو اطاق ها دمپایی نداره و صبحانه هم بسیار ضعیف و تکراری است.
  در کل فقط جای خواب البته تو دل میدان تکسیم قرار داذه و ورودی مترو سر کوچه هست.
  مترو در استابول و در بخش اروپایی به دو بخش با مرکزیت تکسیم و اکسارای تقسیم میشه.
  اگر بیشتر قصد گردش دارید شاید بد نباشه که اکسارای رو انتخاب کنید اما اگر وضعیت مالی خوبی دارید ترجیحا تکسیم جای بهتری میتونه باشه.
  قیمت لباس های مارک در تمام کشور ها حتی ایران تقریبا یکی هست یعنی اگر قرار خرید لباس مارک دار داشته باشید بهتر. وقت و پولتون رو خرج سفر به ترکیه نکنید. شاید یک بار دیدن هر کشوری ارزش داشته باشه اما با توجه به اینکه قبل از استانبول من کشور های دیگه رو هم دیده بودم باید بگم این کشور به عنوان اولین سفر نمی تونه دید کاملی رو از مردمان دیگر کشور ها و خصوصیات فردی و اجتماعی انها به شما بده.

  پاسخحذف
 148. سلام دوست عزیز وبلاگ خوبی داری خیلی خوشم اومد اگه میشه با هم تبادل لینک داشته باشیم شما آدرس وبلاگ منو تو لینکات بزار پس از این کار شما منم آدرس وبلاگ شما رو تو لینکام میزارم از همکاری با شما خوشحال میشم ممنون.

  پاسخحذف
 149. سلام
  داداش وبلاگ جالبی داری.
  من میخواستم اطلاعاتی درباره ترکیه بدست بیارم که آیندم منوط به همین اطلاعاته.اگه تونستی ایمیلتو برام بفزست تا باهات تماس داشته باشم.
  اگه کمکم کنی از شرمندگیت در میام.

  پاسخحذف
 150. من و شوهرم به همراه دخترم با تور مخواهیم به استانبول بریم قصد خرید نداریم برای تفریح میریم کجا هتل بگیریم بهتره وحداقل چقدر پول ببریم در ضمن میشه پول خودمون رو هم ببریم

  پاسخحذف
 151. سلام من هم میخام برم استانبول اگه هنوزنرفتی بیاتابرینم
  این شمارمه09139827411-09306349529

  پاسخحذف
 152. حالا استانبول چند برابر تهران هست؟؟؟؟

  پاسخحذف
 153. سلام خسته نباشیی اطلاعات خوبی بود شما در باره رستورانهای استانبول اطلاع دارید بیشتر در کجا هستن وهمین طور ایرانیها ممنون

  پاسخحذف
 154. سلام،
  متاسفانه در این مورد اطلاعی ندارم :(

  پاسخحذف
 155. سلام
  از سفرنامه ترکیه شما استفاده کردم.
  ممنون

  پاسخحذف
 156. گزارش سفر به استانبول را خوندم ممنون من عاشق سفر هستم اما تنهایی بام سخته سفر کنم لطفا راهنمایی ام کنین چطوری همسفر یا دوستانی در مقصد پیدا کنم39 ساله هستمو مجرد و کوهنوردم این شماره منه 09118330328

  پاسخحذف
 157. سلام
  مطالب جالبي بوداميدوارم تو سفرم بدردم بخوره
  براي كار دارم ميرم

  پاسخحذف
 158. آقای زبردست عزیز، ازشما ممنونم که این را نوشتید. به خاطر این که من برای کلاس زبانم به یکی از مسافرت های کسی احتیاج داشتم. من هیچ وقت برای مطلب کسی نظر ندادم! من وبلاگ ندارم وزیاد ایمیل نمی دهم! از شما ممنونم چون من خیلی گشتم تا آخر چیزی راکه می خواهم پیدا کنم. با احترام، هانیه.

  پاسخحذف
 159. سلام.اقا با اين وضعيت ارزو مشكلات اقتصادي ميرزه بري استانبول چنتا تبلت بخري بياي؟؟؟ ممنون ميشم جكمكم كنيد

  پاسخحذف
 160. من تازه استانبول بودم و نظرات دیگری دارم که شاید به دردتون بخوره بهتره هتل را از طریق اینترنت رزرو کنید و هتل های خوب را گیر بیارید یه ستاره هتلهای ترکیه رو هواست و واقعا بعضی هتل هایش افتضاح هساتد طوری که مایل نیستید حتی یک شب یخوابید و اکثر تورهای ایرانی اط اونجا ایرانی ها دنبال کلاه گذاشتن سر هم هستند بدترین هتل ها رو واسه سود بیشتر انتخاب می کنند اگر می توانید بهتر است که هتلتون را خودتون از طریق اینترنت بگیرید اگر نه کمی می ترسید یا شک و شبهه دارید حتما اطلاعات راجب هتل ها جمع کنید و به تور بگید آنجا براتون رزو کنن تور یک روزه که تور براتون براتون به عنوان رایگان میزاره رو اصلا نرید چون مثلا میگن ناهار رایگانم میده ارزونترین ناهار موجود را میدهند که به هدر رفتن یک روز از سفرتون نمی ارزه چون تو 3 تا پاساژ میگردنتون و نهایتا یک مسجد برای رفتن به جاهای تفریحی تورهای ایرانی زیادی خصوصا نزدیکی کوچه ایی به اسم کوچه ایرانیا وجود دارند که این تورها نبتا ارزونتر از لیدر های توری که باهاشون اومدید سفر وجود دارند اما باز از اونجا که ایرانی هستند حداکثر استفاده را می برند اگر بگردید تورهای کشورهای دیگر وجود دارند که قیمتاشون بسیار مناسبتر و کیفیت جاهاشون مثلا کشتی که میگیرند براتون بسیار مناسبتره دیسگوهای ایرانی هستند که میگن ورودی رایگان اما گول نخورید خروجیش رایگان نیست و حسابی پیادتون می کنن همانط.ور که دوستمون گفت کسی به تیپ و قیافه کسه دیگه ای کار نداره و فرهنگی در اونجا حاکم که یاد گرفتن با توریست چطور برخورد کنن بهتره برای گشت و گزار از وسایل عمومی استفاده کنید یکم ترکی بلد باشید یا حتی انگلیسی مردمشون خوب راهنمایی می کنند که کدوم طرف برید یا کدوم اتوبوس و سوار شید کجا پباده بشید جالبیش اینه که دست فروش های اونجا هم 90% انگلیسی دست و پا شکسته بلدند و منطور و می رسونند که بسیار متاسف شدم برای خودمون غذا هاش خیلی به غذاهای ایرانی نزدیکه مثل تایلند نیست که بخواین با اکراه غذا بخورید خیلی راحت می تونید از غذاهاشون استفاده کنید البته تو همون کوچه ایرانی رستوران ایرانی هم وجود داره که دوستانی که می خاهند می نوانند استفاده کنند

  پاسخحذف
 161. سپاس فراوان بابت اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتید :)

  پاسخحذف
 162. مطالبتون جالب بود. من خیلی دوست دارم برم دعا کنید كة برم

  پاسخحذف
 163. امیدوارم که برید و کلی خوش بگذره بهتون :)

  پاسخحذف
 164. […] ۲ سال قبل مطلبی در مورد تجربه سفر به استانبول نوشتم. آن مطلب و نظرات ذیل آن راهنمای خوبی برای کسانی […]

  پاسخحذف
 165. سلام دوستان با سفربه استانبول لذت ببرید من با آنکه چندین بار رفتم ولی بازم دوستدارم برم نوروز 93 با خانواده تور گرفتیم 5 روز میرویم استانبول شهر شکموها.....دنیا به دیدن و خوردن و نوشیدن است همان چیزی که نویدش را به مومنین در بهشت میدهند.......

  پاسخحذف
 166. سلام من برای 2 روز در استانبول خواهم بود خواهش میکنم به من بگوید چطور میتونم از اتوبوس استفاده کنم . بلیط را چطور تهیه کنم آیا پول بلیط در اتوبوس گرفته میشود یا کارت شارزی باید تهیه کرد و چند هست . لطفا زود جواب بدهید . ممنون از لطفطون

  پاسخحذف
 167. شما میتونین هزینه اتوبوس رو نقد به کمک راننده بدین.

  پاسخحذف
 168. یک نکته یادم رفت. اگر اعتماد به نفس شهر گردی در یک کشور غریب را ندارید، یا اصلا زبان انگلیسی بلد نیستید، شاید تورهای روزانه آنجا تنها راه شما باشد. حتا اگر بدانید که سرتان کلاه میگذارند.
  اما اگر تصمیم گرفتید تنهایی این شهر را ببینید، حتما قبل از سفر جاذبه های توریستی آن را بیابید و قبل از سفر برنامه ریزی کنید.

  پاسخحذف
 169. سپاس فراوان بابت اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتید :)

  پاسخحذف
 170. سلام
  ممنون از اطلاعات شما و سایر دوستان، منم 2 بار رفتم استانبول، اولیش وسط مسیر اروپا بود 4 ساعت بیشتر طول نکشید،دومیش یک هفته بود، بلیط هواپیما را خودم گرفتم ولی هتل را تلفنی از طریق یکی از دوستام رزرو کردم، باید مواظب باشید، رفتم اتاق رزرو شده را دیدم ، پشیمون شدم، پذیرش هتل قبل اینکه اتاقمو ببینم پاسپورتمو گرفته بود، یک اتاق زیر تقریبا شیروانی، کثیف، به تمام معنی آشغال دونی ، اونم به یک قیمت بالا،خلاصه اعتراض کردمو بگو مگو ، پاسپورتمو نمیدادند تا برم یک جا دیگه ،میگفتن باید خسارت ما را بدی ، که نهایتا گفتم میرم سراغ پلیس، تا از شرشون خلاص شدم، استانبول اونقد زیاد هتل هست که با یک گردش 1 ساعته اونم پیاده در منطقه "آکسارای" یک هتل مناسب پیدا کردم، از دوستانتون بپرسید کدوم هتل را رفتند بعدا شما هم همون هتل را رزرو کنید،نقل و انتقال با تراموا یا مترو با 2 لیر به هر کجای شهر به راحتی مقدور هست،از چنج دلار به لیر در فرودگاه اگر ممکن بود خودداری کنید،حتی الامکان از مترو و تراموا و اتوبوس استفاده کنید اگرم مجبور شدید از خودرو استفاده کنید از سوار شدن به تاکسی خودداری کنید ، جایگزین بهتری تحت نام "دولموش" هست که شبیه تاکسی های ون خودمون با رنگ زرد هست که کرایه استانداردی داره،توصیه میکنم ار هتل های منطقه آکسارای استفاده کنید که مرکز شهر استانبول هست و دسترسی به مترو ، تراموا،دولموش ها به راحتی هست ، تازشم از طبقه پایین فرودگاه مستقیم مترو با 2 لیره مستقیم میبرنتون آکسارای(خواستید سوار مترو بشید از تشریفات گمرکی که خیلی سریع هم انجام میشه خلاص شدید ، کف سالن یا دیوارها به علامت متروتوجه کنید مستقیم راهنماییتون میکنه که کجا برید تا به مترو برسید،اون موقع سال 90 بود که رفته بودم دستگاههای تبدیل لیر به ژتون تمام ایسگاههای مترو و تراموا بود ، کافی بود اسکناس لیر یا سکه را وارد کنید و هر تعدادی خواستید ژتون بگیرید، و ژتون ها را وارد گیت (ورودی) ایستگاه بکنید و این میشد بلیط ورودی شما)،انواع خورد و خوراک با قیمت مناسب که یکیشو من خیلی دوسدارم اسمش هم ساندویچ های مک دونالد :!هست فت و فراونه، نقشه تراموا یا مترو را قبلا تهیه کنید، تمام مراکز دیدنی جلوشون تراموا ایستگاه داره،اسامیشون تا اونجا که یادمه بیاضیت،چارشی ، لاله لی ،کاپالی بازار،زیتون برونی(مناسب برای گرفتن جنس های با تیراژ 12 عددی مخصوصا لباس که این فروشگاههای ایرانی اکثرا جنس از اینجا میگیرن)اسکله سفر به جزایر استانبول(بغداد جاده سی را حتما برید ببینید)و توپ گاپی و ... هست، حتما کفش راحتی همراه داشته باشید شاید دلتون بخواد مسیر های طولانی پیاده روی کنید، یک مرکز فروش کلاس بالا هم داره تحت عنوان تاکسیم، از آکسارای با دولموش میتونید مستقیم برید اونجا،از اون مسیرهای هست که فراوان پیاده روی میخواد،پره از پاساژهای زیبا و جنس های خوب و اصل، قیمتش هم اون موقع که لیر 700 تومن ما بود نسبت به ایران خوب بود، الانش را نمی دانم(خانوما که این چیزا حالیشون نیست،باید یکم بیخیالی طی کنید،3 روز منو کشون کشون برد و آورد ،اینه که کفش راحتی بپوشید:))))و بیخیال باشید، رفتید اروپا الکی که نیست سر کیسه را باید شل کنید).یک نکته مهم برای خرید هایی بالای 80 یا 100 لیره (یادم نیست) که از فروشگاههای بزرگ میکنید و اکثریتش هم شامل لباس و کیف و کفش هست حتما فاکتور بگیرید، شما بعنوان توریست از معافیت مالیاتی برخوردارید، خواستید برگردید ، رسیدید فرودگاه با این فاکتورها برید بخش tax rate، فاکتورها را با اجناس چک میکنن و مالیات هایی که فروشگاهها ازتون گرفتن بهتون به دلار یا لیر پس میدن، اینه که سعی کنید 3 -4 ساعت زودتر از ساعت پروازتون برید فرودگاه ، شاید اینکار یکم زمانبر باشه،دوباره امسال بازم میخوام برم استانبول، البته با خانوم شرط کردم من هزینه هتل و هواپیما و خوردو خوراکو میدم ، هزینه خرید با خودش خواهد بود، الکی که نیست دلار 3 تومنه :o برای شما هم مسافرت خوشی آرزو میکنم.شمارم هم میزارم اینجا برای استفاده اطلاعاتی که دارم 09147075474دوستانه در خدمت دوستانم خواهم بود

  پاسخحذف
 171. خيلي ممنون از نظرات شما

  پاسخحذف
 172. لطفاً در مورد سویت تمیز در استامبول راهنمایی کنید و چند سویت تمیز را برایم مشخص کنید با تشکر

  پاسخحذف
 173. با سلام
  میخواستم بدونم مراکز خرید در استانبول در چه روزی تعطیل هست؟ چون تعدادی از دوستان شنبه و تعدادی یکشنبه را اعلام میکنند.
  سوال دوم در خصوص کارت برای استفاده در مترو و اتوبوس ؛بهتر است یک عدد کارت برای دو نفر خریداری شود یا دوعدد کارت؟ کدام مورد به صرفه تر است؟
  پیشاپیش از راهنمایی شما تشکر میکنم.

  پاسخحذف
 174. میخواستم بدونم راهی هست که ادم بتونه یه همسفر برای سفر به استانبول پیدا کنه؟
  من برای هفته ی دیگه واسه سفارت کانادا وقت دارم و میخوام به لحاظ هزینه و ... سفر بهتری داشته باشم.
  ممنونم

  پاسخحذف